Entelektüel sermaye ölçüm yöntemleri ve İMKB'de işlem gören bilişim sektörü işletmeleri üzerine bir uygulama
Measuring intellectual capital and a research on IMKB?s information sector companies
- Tez No: 285844
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. SADİYE OKTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Günümüz iş dünyasında soyut varlıklar giderek önem kazanmaya başlamıştır. İşletmelerin yalnız finansal ve fiziksel kaynakları ile kazanç sağlamadıkları, bunun yanında entelektüel sermayeye de sahip oldukları bir gerçektir. Bu çalışmada entelektüel sermaye hakkında kavramsal bilgilere yer verildikten sonra entelektüel sermayenin ölçümü ile ilgili ortaya atılan yaklaşımlar kullanılarak bir araştırma yapılmıştır. Araştırmada her yöntemin kendine has avantajlarının olduğu fakat örneklem işletmelerinin hesaplanan entelektüel sermaye değerlerinin ya da oranlarının bütün yöntemlerde aynı olmadığı gösterilmiştir. Entelektüel sermaye ölçümü ile ilgili araştırmalar günümüzde devam etmektedir ve üzerinde mutabık kalınmış bir yöntem geliştirildiğinde finansal raporlarda da sunulması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In today?s business concept the importance of intangible assets increases rapidly. It is a fact that companies do not only earn revenue via their financial and physical assets but also via their intellectual capital. In this study, after conceptual information about intellectual capital was stated, a research on measuring intellectual capital was made using the most known approaches. It has been seen that each method has its own advantages, however, it is found that the value ratio of intellectual capital that the sample companies have, was not same for each method. Research on evaluating intellectual capital is ongoing and when an agreed method is developed intellectual capital should be reported by companies.