Lozan Konferansı'nın Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne yansımaları
Reflections of lausanne conference for turkish grand national assembly
- Tez No: 285854
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MESUT ERŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Kurtuluş Savaşı'nı başarıyla neticelendiren yeni Türkiye Devleti, nihai barışa ulaşmak ve müstakil bir devlet olarak varlığını tüm dünyaya tasdik ettirmek amacıyla Lozan Konferansı'na iştirak etmiştir.20 Kasım 1923 tarihinde başlayıp, tarafların zihniyet farkından kaynaklanan uyuşmazlıklar sebebiyle, 4 Şubat 1923 tarihinde kesintiye uğrayan Konferans, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açık ve gizli oturumlarında düzenli olarak ele alınmıştır.Bu oturumlarda genel olarak, Türk davasının ne pahasına olursa olsun kazanılacağı vurgulanmış; Müttefik zihniyetine duyulan kin ve nefret dile getirilmiştir. Konferans çözümsüzlük içine girdikçe, muhalif mebuslar Hükümet'i ve Lozan Heyeti'ni yoğun şekilde eleştirmişlerdir.Barış kararırın mevcut olan Meclis'ten çıkmayacağının anlaşılması üzerine; Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin feshedilmesine ve yeni bir meclis oluşturmak için seçimlere gidilmesine karar verilmiştir.Kesinti süresi boyunca taraf devletler, Konferans'ın yeniden toplanabilmesi maksadıyla girişimlerde bulunmuşlardır. Bu çabaların sonucunda Lozan Konferansı, 23 Nisan 1923 tarihinde yeniden faaliyete geçmiştir.Meclis feshedilerek muhalif baskısının bertaraf edilmesi, Türk Heyeti'ne ve Türk Hükümeti'ne, yeni dönem müzakerelerinde daha rahat hareket etme imkânını vermiştir.Çetin müzakerelerin geçtiği ve Hükümet ile Türk Delegasyonu'nun arasındaki görüş ayrılıklarının daha da belirginleştiği bu dönem sonunda, 24 Temmuz 1923 tarihinde Lozan Barış Anlaşması imzalanmıştır.23 Ağustos 1923 tarihinde İkinci Türkiye Büyük Millet Meclisi. tarafından onaylanan bu anlaşma neticesinde; Türk Milli Mücadelesi son bulmuş, Misakı Milli hedefleri büyük oranda elde edilmiş ve bağımsız Türkiye Devleti, dünya devletleri arasında hak ettiği yeri almıştır.
Özet (Çeviri)
New Turkish Government which ended the Turkish War of Independence participated in Lausanne Conference in order to reach final peace and have the entire world approve its presence as an Independent government.Turkish Grand National Assembly discussed Conference which started on November 20, 1923 and ended on February 4, 1923 due to the disagreements arising from mentality difference among the parties in open and secret sessions regularly.Generally, it was emphasized that Turkish case would be won at all costs; and grudge and hatred felt against the ally mentality were put into words in these sessions. When any solution was reached in Conference, opposing representatives criticized Government and Committee of Conference intensively.As it was understood that peace decision wasn?t issued in current Assembly, it was decided to terminate Turkish Grand National Assembly and call an election to constitute a new assembly.During the interrupted period, Contracting States attempted to re-group the Conference. As a result of these efforts, Lausanne Conference was put into force on April 23, 1923.At the end of the term in which warm debates was experienced and difference of opinion between Government and Turkish Delegation became evident, Treaty of Lausannewas signed on July 24, 1923.As a result of this treaty approved by second Turkish Grand National Assembly on August 23, 1923; Turkish National Struggle ended, targets of National Pact were reached at a great rate and independent Turkish Government took the place it deserved among the world states.