Aile şirketlerinde kurumsallaşma ve markalaşma Türkiye'de ileri gelen aile şirketlerinin kurumsallaşma ve markalaşma örnekleri ile Türk hazır giyim sektöründe bir uygulama
Institutionalisation and branding in family companies case studies about institutionalisation and branding of Turkey?s leading family companies and an application in Turkish clothing industry
  1. Tez No: 285856
  2. Yazar: AYLİN ATILGAN
  3. Danışmanlar: DR. FATİH ANIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Doğuş Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Günümüzde yaşanan ekonomik krizlerin ve globalleşmenin yarattığı ağır rekabet koşulları şirketleri stratejik kararlar almaya zorlamaktadır. Bu kararlar şirketlerin geleceklerini belirlerken, yaşam sürelerini, biçimlerini şekillendirmektedirler.Dünya ekonomisinde önemli bir yere sahip olan aile şirketleri de varlıklarını nesiller boyu sürdürebilmek için çeşitli stratejik adımlar atma yoluna gitmişlerdir. Aile şirketlerinin en büyük sorunu olan şirketin nesilden nesile sürememesi ve/veya dağılması bundan dolayı şirketin büyüyememesi ve ağırlaşan rekabet koşulları altında yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalmasıdır. Bundan dolayı aile şirketleri, bu teze konu olan iki unsurun, kurumsallaşma ve markalaşma, ışığında stratejik kararlar alma eğilimindedirler.Kurumsallaşma bir işletmenin kişilere bağlı olmadan varlığını devam ettirmesini amaçlarken, markalaşma ürün ve/veya hizmetin tüketici tarafından her bakımdan tercih sebebi olmasını amaçlamaktadır. Ancak her iki unsurun da ortak bir noktası işletmenin varlığını güçlü bir şekilde devam ettirebilmesinini destekliyor olmalarıdır. Bu iki unsur kimi işletmelerde beraber görülmekle birlikte, stratejik açıdan kuruluş aşamasında öncelik sıraları bulunmakta kimi zaman bir diğerine geçiş yapılamamaktadır. İşletmelerin kuruluş aşamasından sonra atmaları gereken en önemli adımlardan biri de burada karşılarına çıkmaktadır. İşletme önce kurumsallaşmalı mı, markalaşmalı mıdır? Yapılan çalışma da, bu stratejik sorunun cevabı aranırken, süreci etkileyen faktörler ele alınarak, markalaşma, kurumsallaşma unsurları açıklanmış, aile şirketlerinde markalaşma ve kurumsallaşma süreçleri incelenmiş, uygulamaya yönelik kısaca hazır giyim sektöründen bahsedilerek son olarak Türkiye' de ileri gelen aile şirketlerinden bazıları örneklerle anlatılmış ve hazır giyim sektöründe bir aile şirketinde yapılan uygulamayla da çalışma desteklenmiş olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Economic crises faced and heavy competitive requirements caused by globalisation force companies to take strategic decisions. While these decisions modify companies' futures, they also set their life span and format.Family companies ( close corporation ), which had a great place in world economy, choose to take some strategic measures to survive for generations. The utmost problem of the family companies are showing no growth caused by lack of continuity throughout generations, break-ups and the risk of collapsing under the grave competitive requirements. Thus family companies tend to take strategic decisions under the guidence of two elements : institutionalisation and branding that are subject to this thesis.While institutionalization aims companies to survive independent of individulas, branding plans on preferability of the product or service. But the two has one in common, both supports the companies to survive in strength. In some companies, these two elements can be seen together but strategically there is an order of priority in the phase of establishment and in somecases may not shift to the other. Companies faces the utmost important step they have to take after the establishment phase : should they institutionalise or form a brand ? In this study, as the answer to this strategic question sought , the elements of institutionalisation and branding explained by considiring all factors effects the process, also institutionalisation and branding processes in family companies analysed and a brief application oriented information on clothing industry is given, some of the Turkey?s leading family companies exemplified and finalized by an application to support the study in a family company in the clothing industry.