Görüntüler üzerinde alfa kanalı filtreli veri gizleme tekniği ve uygulaması
Alpha channel filtered data hiding technique and application on images
  1. Tez No: 835681
  2. Yazar: MEHMET ŞANVEREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA CEM KASAPBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Dijital görüntüler günümüzde büyük bir değer taşımaktadır. İnternetin yaşam kaynaklarımızı desteklediği hızlı iletişim çağında iletişim oldukça önemli hale gelmiştir. Bu bağlamda, veri iletişimi ve transferi konularında bir takım çalışmalar yapılmıştır. Gerçekleştirilen saklı veri transferler tekniklerine steganografi adı verilir. Steganografi, gizli mesajların çeşitli teknikler kullanılarak taşıyıcı nesnelerde saklandığı bir yöntemdir. Bu taşıyıcı nesneler, görüntü, ses, video veya metin gibi dosya türlerinden oluşabilir ve içerisinde gizli mesajlar barındırabilir. Eğer gizli mesaj, taşıyıcı nesne üzerinde görsel olarak fark edilmeyecek bir şekilde saklanıyorsa, bu yönteme görüntü steganografisi denir. Bu çalışmada, görüntüler üzerindeki veri gizleme teknikleri üzerinde durulmuş ve yeni bir uygulama geliştirilmiştir. C# programlama dili kullanılarak kodlama yapılmıştır. En Düşük Değerlikli bit (LSB-Least Significant Bit) tekniği, RGB kanallarının yanı sıra alfa kanalını da (R, G, B, A) kullanmaktadır. Çalışmanın yapısının ve kalite başarısının testini gerçekleştirmek amacıyla MATLAB ortamında kodlama yapılarak, PSNR (Peak Signal to Noise Ratio), MSE (Mean Squared Error), SSIM (Structural Similarity Index), ve entropi testleri gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar değerlendirildiğinde, insan gözüyle fark edilemeyen bir durumu ve kalite ölçümlerinin literatür değerlerine uygun şekilde başarılı olduğunu göstermektedir. Bu çalışma, arka planı şeffaf olan resimler için başarılı bir şekilde kullanılabilecek bir teknik sunmaktadır. Mahremiyet ve gizli iletişim konularında alınan önlemler göz önüne alındığında, bu çalışmanın görsel steganografiye katkı sağlayarak arka planı şeffaf olan resimlerde yaşanan problemlere çözüm getireceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Digital images are of great value today. Communication has become very important in the age of fast communication, when the Internet supports our life resources. In this context, a number of studies have been conducted on data communication and transfer issues. The stored data transfer techniques performed are called steganography. Steganography is a method by which hidden messages are stored in carrier objects using various techniques. These carrier objects can consist of file types such as images, audio, video, or text, and may contain hidden messages inside. If the hidden message is stored on the carrier object in such a way that it is not visually noticeable, this method is called image steganography. In this study, data hiding techniques on images were focused on and a new application was developed. Coding has been done using the C# programming language. The Least Significant bit (LSB) technique uses the alpha channel (R, G, B, A) as well as the RGB channels. In order to test the structure and quality achievement of the study, PSNR (Peak Signal to Noise Ratio), MSE (Mean Squared Error), SSIM (Structural Similarity Index), and entropy tests were performed by coding in MATLAB environment. When the results obtained are evaluated, it shows a condition that cannot be noticed by human eyes and that the quality measurements are successful in accordance with the literature values. This study presents a technique that can be successfully used for paintings with a transparent background. Considering the measures taken on the issues of privacy and confidential communication, it is thought that this study will provide solutions to the problems experienced in pictures with transparent background by contributing to visual steganography.