Çalışanların elektronik insan kaynakları yönetimi uygulamalarına ait tutumları ile örgütsel güven ilişkisine yönelik ilaç sektöründe bir uygulama
A case study about the relationship between the behaivors of employees to electronical human resources management applications and organizational trust in pharma sector
  1. Tez No: 285866
  2. Yazar: GÖZDE MOLLA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURHAN ERKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Globalleşen dünyanın en fazla etkilediği alanlardan biri de insan kaynakları yönetimidir. Artan rekabet ve hızla gelişen teknolojiler insan kaynakları yönetimi içerisindeki kavram ve uygulamaları da etkilemiştir. Bu nedenle işletmeler elektronik ve bilgisayar temelli uygulamaları insan kaynakları yönetimine entegre etmeye çalışmaktadırlar. Böylece İnsan kaynakları uygulamaları bilgisayar ortamına aktarılmaya başlanmış ve iky' den e-iky' ye geçiş süreci başlamıştır.Bu geçiş sürecinde ise en önemli nokta çalışanlara bu uygulamaların birer prosedür değil, çalışanları geliştiren, zaman ve maliyet tasarrufu sağlayan uygulamalar olduğunun doğru aktarılmasını sağlamaktır. Bu aşamada ise çalışanların kuruma, yöneticilerine ve hatta çalışma arkadaşlarına karşı duydukları güven daha da önem kazanmaktadır.Bu bağlamda çalışmamızın amacı çalışanların elektronik insan kaynakları uygulamalarına ait tutumlarını öğrenmek ve örgütsel güven ile arasındaki ilişkiyi incelemektir.
Özet (Çeviri)
Human Resources Management is one of the most effected areas of the global world. Increasing competition and fastly improving technologies have effected concepts and applications in human resources management. Thats?s the reason why companies are trying to entegrate electronical and computer based applications to human resources management. In this way, human resources management applications began transferring to computer based areas and process of transition from hrm to e-hrm have started.One of the most important point of this process of transtion is to rightfully telling employees that these applications are not procedures but these are employee improving, time and cost saving applications.In this context, the aim of our study is to learn about the attitudes of employees toward electronical human resources management and to analyse the relationship between e-hrm and organizational trust.