İbn Miskeveyh'in mutluluk anlayışı
Ibn Miskawayh?s understanding of happiness
  1. Tez No: 285942
  2. Yazar: ZEKİ KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KAMİL CİHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
İbn Miskeveyh, ahlâkın her alanında mutluluğa yer verir ve birçok kavramı mutluluk çerçevesinde anlamlandırır. O kadar ki mutluluğun övülemeyeceğini zira onun övgülerin üstünde bir konuma sahip olduğunu söylemektedir. Mutluluğun kendi kendine yeterli ve hiçbir zaman başka bir şey için değil, bizzat kendi özünden dolayı tercih edilmeye layık ?mutlak (tam) iyi? ve ?mutlak amaç? olduğunu vurgular.İnsanı, diğer varlıklardan ayıran en temel özelliklerinden biri olan akıl, mutluluğun kazanılmasında önemli bir işleve sahiptir. Aklını kullanan insan, yaratılış amacına uygun hale gelir ve bu da onun mükemmelliğe ulaştığının göstergesidir. Hangi insanın ayırt etmesi daha sağlam, düşüncesi daha üstün ve seçimi daha doğru ise onun insanlığı o derece yetkin ve mükemmeldir. İbn Miskeveyh, insanın olgunluk durumunu mutluluk, eksiklik durumunu ise mutsuzluk olarak ifade eder.Her insan kendisini ortaya koyma, teoriden pratiğe geçme ihtiyacı duyar. Mutlu insan da kendisini erdemli davranışlarıyla ifade eder. O, davranışlarında orta yolu izler, aşırılıklardan kaçınır. Bunu yaparken zorluk çekmez, çünkü erdemler, mutlu insanın karakteri ve ayrılmaz bir parçası haline gelir. O, mutluluğuna engel olacak her türlü içsel ve dışsal kötülüklerden olabildiğince uzaktır. Başına gelen musibet ve felaketlerden etkilenip mutluluğunu bunlara feda etmez. Sorumluluk sahibi ve kendini bilen mutlu insan, hayattaki gerçek amacının mutluluk olduğu gerçeğinin farkındadır. Bu amaç doğrultusunda durmadan hareket eder. Bu hareketlilik onun enerjisine enerji katar.Anahtar Kavramlar: Mutluluk, Mutlak İyi, Mutlak Amaç, Olgunluk, Erdem
Özet (Çeviri)
Ibn Miskeveyh gives happiness in every area of morality and gives meaning to many concepts in the frame of happiness and he says happiness can?t be praise. He emphasizes happiness is self-sufficient and never for anything else and worthy to be preferred because of its own essence and thinks that it?s absolute best and absolute purpose.One of the most basic features that separates the human from other human beings is mind and has a significant role in winning happiness. The person who uses his mind gets appropriate for purpose of human creation and this is indicative of reaching to perfection. Which peoples? distinguish concept is more robust, have a superior idea and if the selection is more accurate, his humanity rating is excellent. Ibn Miskeveyh expresses that human?s maturity degree is happiness and lackness degree is un unhappiness.Each human being needs to put forward itself and passing fro theory to practise. A happy man Express to himself with the virtuous behaviors. He follows the middle path on his behaviours and avoids extremes and he doesn?t have any trouble while doing that because virtue becomes the human character and the integral part of the happy human. He stays as far as possible from the all kinds of external and internal evils which can block the happiness. He never sacrifices the happiness because of the calamity and disasters that occured. The person, who is responsible and self-conscious, knows the true purpose of life is happiness and moves nonstop for this purpose. This movement gives energy to his energy.Key Concepts: Happiness, Absolute Best, Absolute Purpose, Maturity, Virtue