İbn-i Miskeveyh'in mutluluk anlayışının bireysel ve toplumsal temelleri
Individual and social basis of Ibn-i Miskeveyh's percept of happiness
  1. Tez No: 423354
  2. Yazar: HARUN YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİ ADIGÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışma, İbn Miskeveyh'in felsefesinde mutluluğun gerçekleşmesinde etken olan bireysel ve toplumsal unsurları ele almaya yöneliktir.Mutluluk, ahlak felsefesinin önemli bir konusudur. Bu sebeple ahlak filozoflarının eserlerinde geniş çapta tartışılmıştır. Mutluluğun, hayatın en önemli gayesi olduğu konusunda filozoflar ortak düşünseler de ona nasıl ulaşılacağı filozoflar arasında her zaman tartışma konusu olmuştur. Bu tartışmalardan ortaya çıkan en önemli sonuçlardan biri: Mutluluğun,hem bireysel hem de toplumsal yöne sahip bir gerçek olduğu, bireyin doğuştan getirdiği güçlerini geliştirmesi ve bu güçleri geliştirmesinde yardımcı olabilecek unsurlara sahip uygun nitelikte bir toplum içindeyaşam ile mümkün olacağıdır. Zira Aristo ve Platon insanın varoluş gayesi olan mutluluğa ulaşabilmesinde, bireyin doğuştan getirdiği niteliklerin yanı sıra bireyin dışındaki faktörleri ve bunların etkileri konusunda düşünce geliştiren, bu konuda ortaya koydukları felsefeleri ile de kendinden sonraki filozofları etkileyen, iki önemli düşünür olarak ön plana çıkmaktadır. Mutluluk konusunda İbnMiskeveyh de Aristo ve Platon'dan büyük oranda etkilenmiştir. Mutluluğa ulaşmada etken olan, birey ve bireye ait güçler (nefis, nefsin güçleri) ile toplumsal unsurlar (aile, din, eğitim, siyaset) Miskeveyh'in üzerinde durduğu faktörler olmuştur. Bu etkenlerin mutluluğa ulaşmada ki oynadığı rolleri üzerinde geniş çaplı duran filozof, günümüzün hem bireysel hem de toplumsal sorunlarına ışık tutacak bilgi mirası bırakmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is aimed approaching individual and social factors that are effective on materializing the happiness in Ibn-I Miskeveyh's philosophy. Happiness is a significant matter of philosophy of ethics. Thus, this issue was widely discussed in works of philosopher of ethics. Though philosophers agreed that happiness is the most outstanding life purpose, among them it has always been a matter of debate how to achieve it. One of the most important conclusion showed up in those discussions is; happiness is a truth which has both an individual and a social aspect, individual has to improve his inborn power and this is going to be possible with living in a society that will help individual to improve those powers. Likewise Aristotle and Platon came into prominence as two important philosophers about achieving happiness-the most outstanding life purpose, producing ideas about inborn and adscititious qualifications of individual and effects of those, influencing successors with their philosophy. Ibn-iMiskeveyh was greatly influenced by Aristotle and Platon as well. Individual and individual powers (human soul and its powers) and social aspects (family, religion, education, politics) effecting to achieve happiness were factors that Miskeveyh had been dwelled on. The philosopher, focusing widely on the roles of those factors to achieve happiness, left an education legacy sorting out both individual and social matters of present day.