Erzurum Şehri'nin sağlık fonksiyonu
Health function of Erzurum City
- Tez No: 285999
- Danışmanlar: PROF. DR. KENAN ARINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beşeri ve İktisadi Coğrafya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Araştırmamızın konusunu oluşturan Erzurum şehri, Doğu Anadolu Bölgesi'nin Erzurum-Kars Bölümü'nde yer alan Erzurum ili merkezini oluşturmaktadır. Söz konusu şehir, Erzurum Ovası'nın güney kenarı ile Palandöken Dağları'na doğru oluşmuş birikinti konileri ve yelpazeleri üzerinde yayılmaktadır. Erzurum Ovası'nı çevreleyen dağlar, genellikle batıdan doğuya doğru yükselmektedir.Thornthwaite tasnifine göre: Araştırma sahası, yarı nemli-yarı kurak, düşük sıcaklıkta mikrotermal, su fazlası olmayan, denizel şartlara yakın kontinantal iklim tipine girer. Ancak bu yapılan tasniflere karşılık, Erzurum şehrinin iklim elemanlarına ait veriler değerlendirildiğinde: yarı kurak, şiddetli kontinental bir iklim tipini tarif ettiğini söylemek daha doğru olacaktır. Yörenin sularını Fırat ırmağının kolu olan Karasu drene etmektedir. Bu yörede, kahverengi topraklar ve kestane renkli topraklar oldukça fazladır. Erzurum Ovası ve çevresi, Doğu Anadolu Bölgesi gibi İrano-Turaniyen Fitocoğrafya bölgesi içerisinde yer almaktadır. Erzurum yöresi iklimine en uygun klimaks türün, her ikisi de Avrupa-Sibirya flora bölgesinin elamanı olan sarıçam ve huş ağaçları olduğu söylenebilir.Erzurum şehrinin 2007 yılına ait nüfusu, 348156'dır. Cinsiyet durumlarına bakıldığında ise şehir nüfusunun %51,1'ini kadınlar, %49,9'unu ise erkekler oluşturmaktadır.Erzurum şehri, hizmetler fonksiyonunun geliştiği bir şehir yerleşmesidir. Nitekim iktisaden faal nüfus içerisinde, %75,7'lik bir oranı hizmetler sektörü oluşturmaktadır. Bunu, %13,0 ile sanayi, %6,1 ile tarım sektörü takip etmektedir. Bununla birlikte, araştırmamızın konusunu oluşturan sağlık sektörünün toplam istidam içerisindeki oranı ise %15,7'dir.Erzurum şehrinde bulunan, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Yakutiye ve Aziziye Araştırma Hastaneleri, devlet hastaneleri ve özel hastaneler Doğu Anadolu Bölgesi ve kısmen de Karadeniz Bölgesi halkına hizmet vermektedir.Erzurum şehrinin etki bölgesi içerisinde yer alan illerde oluşan hastalıkların oluşumunda ve tetiklenmesinde coğrafi faktörlerin etkisinin önemli rolü bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The subject of our research, the city of Erzurum, is the central region of eastern Anatolia spread over the land of cones in between southern edge of Erzurum Ova and Palandöken mountains.The mountains surrounding Erzurum Ova generally increase in height from west towards east. According to the Thornthwaite classification: Research field include semi moist semi-arid, low-temperature micro-thermal, excess - free of water, close to marine conditions of continental climate.However, contrary to this classification, the climate of the city of Erzurum, when analyzed, the data elements more accurately would correspond to: semi-arid, continental climate of severe type.The water in the region is drained by Karasu - the arm of the Euphrates river.This region has very much brown, chestnut-colored soil.Erzurum Ova and the surrounding area, is located within the region such as the East Anatolia Region Irano - Turanian biogeography.It can be said that the most suitable for the climate of Erzurum region are the two climax species is pine and birch trees of the Euro-Siberian flora region.In 2007 the estimated population of the city of Erzurum is 348156 of which 51,1% constitute women and 49,9% males.The city of Erzurum is a city of development of service functions. In fact, within the economically active population the 75,7% constitutes the service sectors. Followed is the 13,0% industry, and 6,1% agriculture sectors. However, the subject of our research, the health sector, is 15,7% of the total employment.In the city of Erzurum, Ataturk University Medical Faculty Yakutiye and Aziziye Research Hospitals, state hospitals and private hospitals are serving the dwellers of the eastern Anatolian and partially Black Sea region.The geographical factors play an important role in the formation and triggering of diseases in the active region of the city of Erzurum.