Rekreasyonel alanlarda etkinliklere katılan bireylerin merak ve keşfetme düzeylerinin; etkinlik ve yaşam doyumuna etkisi
The effect on overall and life satisfaction of curiosity and discovery levels of individuals who are participating in activities in recreational areas
- Tez No: 672503
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMDİ ALPER GÜNGÖRMÜŞ, DOÇ. DR. ALPEREN KAYSERİLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu araştırmanın amacı, Erzurum şehri rekreasyon alanlarının haritalandırılması; bu alanlarda etkinliklere katılan bireylerin merak ve keşfetme, etkinlik ve yaşam doyum düzeylerinin belirlenmesi ve çeşitli demografik değişkenlere göre karşılaştırılmasıdır. Çalışmanın evrenini Erzurum şehrinde bulunan bireyler, örneklem grubunu ise rekreasyon alanlarında etkinliklere katılan 585 erkek ve 555 kadın olmak üzere toplam 1140 gönüllü birey oluşturmuştur. Araştırmada Erzurum şehri rekreasyon alanları belirlenerek bu alanların haritalandırılması için GPS sistemleri ve coğrafi bilgi sistemleri temelli ARCGİS 10.5 programı kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak,“Merak ve Keşfetme II”(MKÖ II) ölçeği“Etkinlik Doyum Ölçeği”(EDÖ) ve“Yaşam Doyum Ölçeği”(YDÖ) kullanılmıştır. Verilerin analizinde öncelikle normallik dağılımının test edilmesi için Shapiro-Wilk testi ve çarpıklık ve basıklık analiz yöntemleri kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki farklılıkların belirlenmesinde ilişkili örneklemler için T-testi, ANOVA ve Basit Korelasyon testleri yapılmıştır. Ölçme araçlarının güvenirliklerinin belirlenmesi için Cronbach's Alfa analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to map the recreation areas of Erzurum city; It is the determination of curiosity and exploration, overall and life satisfaction levels of individuals participating in activities in these areas and comparison according to various demographic variables. The universe of the study is the individuals in Erzurum city. The sample group consisted of 1140 volunteers, 585 males and 555 females, who attended activities in recreation areas. In this research, recreation areas of Erzurum city were determined and ARCGİS 10.5 program based on GPS systems and geographic information systems was used to map these areas. The“The Curiosity and Exploration Inventory”(CEI-II) s,“ Overall Satisfaction Scale”(OSS) and“Life Satisfaction Scale”(LSS) were used as data collection tools in the study. Shapiro-Wilk test and skewness and kurtosis analysis methods were used to test the primary normality distribution in data analysis. T-test, ANOVA and Simple Correlation tests were performed for related samples in determining the differences between variables. Cronbach's Alpha analysis was applied to determine the reliability of measurement tools.