Yaratım sürecinde sanatçı kişiliğinin irdelenmesi
  1. Tez No: 286006
  2. Yazar: ŞEYMA MÜGE İBA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. AYLA AKSUNGUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu eser metninde, sanatçının ego oluşum süreci psikolojik açıdan ele alınmıştır. Bu süreç dâhilinde kişilik oluşması, kişilik tanımları ve ego oluşumları psikanaliz metodu doğrultusunda incelenmiş ve bireyleşme süreci anlatılmıştır. Bireyleşme süreci, kişinin nerede sanatçı kişiliğe büründüğü konusundan hareketle açıklanmaya çalışılmış ve araştırmada, bireyleşen kişinin öznelliği psikolojik açıdan irdelenmiştir. Sanatçı olmanın temel faktörlerinden olan öznelleşme, daha sonra sanatta nasıl kendini gösterir sorularına cevap aranmıştır.Sanatçının egosundan bahsederken onun için en gerekli etmen olan, yaratıcılığa da değinilmiştir. Yaratıcılığın hangi durumlara bağlı geliştiği sorusuna yanıt aranırken aynı zamanda yaratıcılık, nörolojik ve psikolojik açıdan ele alınmıştır. Sanatçının yaratım sürecinde kişilik bölünmeleri, nörolojik farklılıklar, ego durumlarına geçiş ve çeşitli nevrozlar yaşayabileceği de göz önüne alınmıştır.Sanatsal yaratım süreci, bu veriler değerlendirilerek incelenmiştir. Bu süreç, bütün aşamalarıyla incelendikten sonra sanatçı ve sanat yapıtı tanımlarına geçilmiş buna bağlı olarak da çalışmanın sonucu açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the text of these works, the artist's ego-formation process is discussed in terms of psychological. This process occurs within the personality, personal analysis and ego formations defined in line with the psychoanalytic method has been investigated and explained the process of individuation. Individuation process, the issue took on a person's personality with the movement where artists have been explained and the study of individual subjectivity of the person becomes psychologically examined. Recovery based on subjective factors to be artists who will later manifest itself in art, how to respond to the questions were sought.When talking about the artist's ego, for it is most essential to creativity are also mentioned. Which state is due to the creativity to find answers to the question of creativity while at the same time, neurological and psychological aspects were discussed. Division in the personality of the artist creative process, neurological differences, ego can experience the transition, and various neurosis have been taken into consideration.The process of artistic creation, these data are evaluated and analyzed. This process, after examining all stages of the definition of artists and art works have been started and therefore the results of the study is explained.