Türkiye'de vergi incelemesi
Tax audit in Turkey
- Tez No: 286018
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF SONSUZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
- Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Devletler, kamu harcamalarını karşılamak için ihtiyaç duydukları finansmanın büyük bir kısmını vergi gelirleri ile sağlamaktadır. Vergiler devlet tarafından, kanunlar çerçevesinde, kişilerden mali güçlerine göre alınmaktadır. Ancak vergiler karşılıksız ve cebri olması nedeniyle, bazı vergi mükellefleri veya vergi sorumluları tarafından eksik ödenmekte veya hiç ödenmemektedir. Ödenmeyen bu vergilerin idare tarafından tespit edilip tahsil edilmesinde en önemli unsur vergi denetimidir. Özellikle az gelişmiş veya Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde vergi kaçakçılık oranları oldukça yüksektir. Bu oranları minimize etmek için, etkin bir vergi denetim sisteminin kurulması ve vergi bilincinin artırılması gereklidir. Vergi denetim türlerinin en önemlisi olan ?vergi incelemesi? bu çalışmanın esas konusunu oluşturmaktadır. Türkiye'de yapılan vergi incelemesi, vergi kaçakçılığının önlenmesi ve vergi bilincinin sağlanması için büyük önem taşımasına rağmen yeterli düzeyde yapıldığı söylenemez. Yapılan vergi incelemesinde olumlu sonuçlar alınabilmesi ve vergi kaçakçılığının minimize edilebilmesi için, etkin bir vergi inceleme sisteminin kurulması gereklidir. Kurulacak bu sistemin ekonomik ve sosyal gelişmelere uygun çağdaş bir sistem olması gerekir. Çalışmamızın son bölümünde vergi incelemesindeki sorunlar ve etkinliğin sağlanması için yapılması gerekenler değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
States provide, a large portion of their income that they need to finance public spending, by tax revenues. Taxes are gathered from people by the state in accordance with their financel strength within framework of laws. However, since taxes are unreturned and compulsory, they are incompletely or even not paid by tax payers. Tax audit is the key element for detection and collection of unpaid taxes. Tax evasion rates are very high especially in less developed countries or developing countries such as Turkey. To minimize this ratios, it is necessary to establish an effective tax audit system and to increase tax awareness. Tax examination, which is the most important type of tax audit, constitutes the main subject of this study. Although tax examination is crucial in preventing tax evasion and increasing tax awareness, it is hard to say that tax examination is performed sufficiently in Turkey. To get affirmative results in tax examination and to minimize tax evasion, efficient tax examination system establishment is required. It has to be a modern system that is suitable or economic and social improvements. Problems in tax examination and action to be taken to maintain the efficiency will be evaluated in the final chapter of our study.