Türkiye'de vergi denetimi kapsamında vergi incelemesinin etkinliği
Tax review of activity in tax audit in Turkey
- Tez No: 63606
- Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN CAN AKTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mali Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 423
Özet
ÖZET Özel mülkiyetin hüküm sürdüğü ekonomik sistemlere sahip ülkelerde, devletin başlıca finansman kaynağı vergilerdir. Devlet, egemenlik gücüne dayanarak, herkesten mali gücü oranında ve rıza aramaksızın vergi almaya çalışırken, vergisel alana girenler, kendi faydalarını öne çıkararak vergiye karşı reaksiyonda bulunabilmektedir. Vergiye karşı reaksiyonların varlığı ise mükellefin işlemlerinin yasalara uygunluğunun denetemini de beraberinde getirmektedir. Ülkemizde vergi kayıp ve kaçaklarına yol açan kayıt dışı ekonominin, toplanı ekenominin yarısına ulaştığı sonucunu içeren çalışmaların olması, vergi denetimi ihtiyacını şiddetle ön plana çıkarmıştır. Ülkemizde vergi denetimi, yoklama, yaygın-yoğun vergi denetimi, beyanname revizyonu, iç denetim ve vergi incelemesi şeklinde gerçekleştirilmekte, ayrıca yeminli mali müşüvirlerin tasdik uygulaması da vergi denetimine yardımcı işlev görmektedir. Ancak bu denetim türleri içerisinde kapsam ve sonuçları itibariyle mükellefler üzerinde etkili olanı vergi incelemesidir. Vergi incelemesi, ödenmesi gereken vergilerin doğaıluğuıuı araştırmayı, tespit etmeyi ve sağlamayı hedeflemekte, bu amacı gerçekleştirirken caydırıcılığı yoluyla doğaı ve gönüllü beyanı da sağlamaya çalışmaktadır. Bu amaçla vergi incelemesinde mükelleflerin defter ve belgeleri ile vergiyi doğuran olayın tespitini mümkün kılan diğer argümanlardan yararlanılmaktadır. Öte yandan ülkemizde vergi incelemesi kurumundan etkin bir şekilde yararlanamadığı görülmektedir. Vergi inceleme oranının düşüklüğü, birçok alanın vergi incelemesi dışında kalmasına yol açmaktadır. Bunun yanısıra vergi incelemesinin örgütsel yapısı, incelemede uzmanlaşma, inceleme tekniği, incelemeye yardımcı müesseselerden yararlanma, enformasyon ile ilgili faktörlerin yanısıra vergi reformunu gerekli kılan dolayı nedenlerin vergi incelemesinin etkinliğini azalttığı söylenebilecektir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In countries which have economic systems that priuate possessionreigns, gourerments primary financing source is tax. Goverment, by depending on its sovereignity power, try to take tax according to their financial effort percent without any approval; the ones which tax field includes, can react against the tax by setting a forth to their advantages. Presence of the reactions for the tax, brings the controlling of the tax payers transaction appropriate for the laws. In ou country, the presence of the studies including the outcome stating that the unrecorded economy which couses tax lasts and evasions, reachs the half of the total economy, makes the need of the tax control very urgent thing. In our country tax control is realized as an inspection, wide-spread and intense tax control, overhoul of the statement, external control and investigating the tax carefully, beside application of the sworn financial consultants certification is functioned as an helper to the tax control But, in those kinds of control as for the extension and its resoults, the most effective one on taxpayer is tax investigation. Tax investigation aims at searching, declaring and providing the straightness of the tax which must be paid and while realizing this aim it tries to provide the true and willing statement by its discuasion. For documents and other documents that make the identification of the event that couses tax possible. On the other hand, it has been seen that it hasn't been benefiled from the tax office actively. The low percent of the tax investigation couses the most area's being out of the tax investigation. Apart from the factors that are directly about tax investigation, investigation technique, benefiting from the institutions that help investigation, enformation possibilities, election of the investigation staff, educational and accupational qualificaitons, it can bi said that indirect reasons which require tax reform reduce the activity of the tax investigation.