Hafız Sadettin Kaynak'ın dünyasında müzik ve din
Music and religion in the world of Hafiz Sadettin Kaynak
  1. Tez No: 286041
  2. Yazar: SÜLEYMAN TUNA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KAYIKLIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Müzik, Religion, Music
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma, din görevlisi, besteci ve ses sanatçısı Hafız Sadettin Kaynak'ın yaşamında dinsel inancın ve müzik sanatının mahiyetini konu edinmiştir. Kaynak'ın otobiyografilerine, bestelerine, kaleme aldığı şarkı sözlerine, ayrıca sanat ve müziğe ilişkin yazılarına, röportajlarına ve hakkında yazılıp söylenilenlere dayanılarak, inancın ve sanatın hayatındaki yerinin psikolojik olarak analizi hedeflenmiştir. Öncelikle tarihsel gelişim sürecinde inancı incelenmiş, ardından sanatsal serüveni ele alınarak bestelerinden ve şarkı sözlerinden örnekler verilmiştir
Özet (Çeviri)
This study deals with the place and situation of religious beliefs and music in the life of Hafiz Sadettin Kaynak who is an imam, composer and vocalist. It aims to analyse the place of belief and art in the life of Sadettin Kaynak from the point of psychology, basing on his autobiographies, compositions, lirics, moreover his articles about art and music, interviews and personal data and tertimonisl. First, his belief is analysed in its own historical process, then, his artistic adventure is dealt with and some examples of his compositions and lyrics are given.