Bilişim etiği ve mobil iletişim için küresel sistem(GSM) sektöründe bir uygulama
Information ethics and an application at global system for mobile communications (GSM) sector
- Tez No: 286042
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BELGİN AYDINTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
AKTAY, Erol ?Bilişim Etiği Ve Mobil İletişim İçin Küresel Sistem (Gsm) Sektöründe Bir Uygulama? , Yüksek Lisans Tezi, 2010.Bu çalışmanın temel amacı Bilişim Etiği kavramının toplumumuzda bilinirliğinin düşük seviyede olduğu düşüncesi ile bilişim etiği kavramına katkı sağlamak ve buna paralel GSM sektörü çalışanlarında bilişim etiği algısının araştırılması olarak özetlenebilir.Çalışma, üç ana bölümden oluşmaktadır, çalışmanın ilk bölümünde etik, ahlak, sosyal sorumluluk ve ahlak kavramları üzerine açıklamalar yapılmış, ikinci bölümde ülkemizde bilinirliği çokta olmayan ?Bilişim Etiği? kavramı ?bilişim ve etik? olarak incelenmiş genel bilişim ve yaşanan etik problemlere yer verilmiştir.Araştırmada uygulanan anket birkaç bölümden oluşmaktadır bunları; demografik özellikler, çalışanın kişisel ve kurumsal bilişim etiği algısının ölçülmesi şeklinde özetleyebiliriz. Teorik bilgilerinin ışığında literatüre bir kazanım olması adına daha önce yapılmamış bir araştırma olarak GSM operatörlerinin Ankara yerleşkesindeki çalışanlarından oluşan gruba anket uygulanmış ve dönen 159 sonuç değerlendirilmiştir.Bu çalışmada elde edilen veriler SPSS 12 paket programı yardımı ile değerlendirilmiştir. Verilere ilişkin frekans ve yüzdesel analizlerin yanında, bağımlılık testi olarak Ki-Kare analizi, üç gruplu karşılaştırmalarda Kruskall-Wallis H testi, Mann-Whitney U testi ve önceliklerin belirlenmesinde ise önem sırası analizleri kullanılmıştır. Anlamlılık seviyesi olarak 0,05 kullanılmış olup, p0,05 olması durumunda ise anlamlı farklılığın olmadığı belirtilmiştir.Araştırmanın sonucuna göre, bilişim etiği algıları açısından bakıldığında demografik özellikler yönüyle farklılıklar gözlemlenmiştir. Genel etik ve kurumsal etik algıları da demografik özelliklere göre yer yer farklılıklar göstermiştir.
Özet (Çeviri)
AKTAY, Erol ?Information Ethics and an Application at Global System for Mobile Communications (GSM) Sector? , Graduate Thesis, Ankara, 2010.The main purpose of this study is to contribute to the concept of information ethics and to investigate the perception of information ethics on the employees of GSM sector.This study composed of three main parts. First part consist of the descriptions on the ethic, morality, social responsibility terms. In the second part, ?Information Ethics? concept -which is unknown in our country- examined as ?information? and ?ethic? and the real ethical problems has been included.The questionnaire -which is applied at the research- consisting of several parts as; demographic characteristics, personal and corporate perception of information ethics. The survey carried out with 159 employees working in the Ankara campuses of GSM sector to contribute the literature.The research results were evaluated by using SPSS 12.0 software. Besides the frequency and percentaged analysis with regard to datas, chi square analysis as addiction test, Kruskall-Wallis H in three grouped comparisons, Mann-Whitney U test and order of importance analysis as for determining priorities were used. 0.05 was used as significance level. It was emphasized that in the condition of p0,05 a significiance diffrent do not ocur.The results of application showed that in terms of information ethic senses, differences in that demographical characteristics was observed. Also common and corporate ethic senses, pointed out some diffrences with respect to demographical characteristics.