Teknolojinin işgücü ve üretim üzerindeki etkileri (Türkiye' de imalat sanayinin incelenmesi)
The implications upon labor force and production of technology (analysis of manufacturing industry at Turkey)
- Tez No: 286054
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHİR FİSUNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Uluslar arası alanda rekabet edebilmenin temel koşulu ucuz ve kaliteli ürün üretebilmektir. Yani düşük maliyetle kaliteli ürün üretmek üretim teknolojisinin yenilenmesine ve geliştirilmesine bağlıdır. Uluslar arası pazarlarda yoğun rekabetin yaşandığı bir ortamda başarılı olabilmek için ülkenin yapısına ve özelliklerine uygun ve en yeni teknolojilerin kullanılması gerekmektedir. Bu yüzden üretim teknolojisinin sürekli geliştirilmesi, kalkınma açısından büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada Türkiye imalat sanayi verimlilik, teknolojik gelişme, sermaye, emek ve üretim yönünden incelenmektedir.Birinci bölümde Teknolojinin genel tanımı verilip, iktisadi ekollerin teknolojik gelişmelerin ekonomi ile ilgisini anlatan görüşlerden bahsedilmiştir.İkinci bölümde Teknolojinin emek ve üretim üzerine etkilerinden Teknolojinin istihdam, işin niteliğine ve sendikalaşma üzerine etkilerinden bahsedilmiştir.Üçüncü bölümde İmalat Sanayi yapısı ve verimliliği incelenmiştir. Bu kapsamda işgücü verimliliği, sermaye verimliliği ve bunların artış hızları incelenerek imalat sanayinin ana sektörleri itibariyle karşılaştırılmaları yapılmıştır. Ayrıca İmalat sanayinin verimlilik ve gelişmesinin üretim fonksiyonları ile incelenmesine yer verilmiştir. Bu bölümde imalat sanayinin ana sektörlerinde üretim fonksiyonu yardımıyla verimlilik, teknolojik gelişme ve Teknolojinin emek, üretim ve sermaye ile ilişkileri incelenmiştir.Dördüncü bölümde, genel değerlendirme, sonuç ve önerilerle tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The basic term of meet competition on the international stage produce to product cheap and high quality. Namely, the produce to product cheap and quality depend on renewed and developed of production technology so as to bring off in a form of living intensified competition at international markets must be required to using new technology and suitable of country structure and properties therefore the ever developing of production technology is critically important for development. At this labor the Turkish manufacturing industry had been analyzed side of efficiency, labor, capital, technological progress and production.In the first chapter had been given general definition of technology and had been mentioned views of analogical with economy the technological progress at economics.In the second chapter had been mentioned to implications of technology upon labor and production and upon employment, character of business and unionization.In the third chapter had been mentioned the structure of manufacturing industry and efficiency. In this context had been mentioned labor productivity, capital productivity and accelerations of these and had been made comparison from the point of view of main sectoral of manufacturing industry. Also had been mentioned to had been analyzed with production functions the development and efficiency of manufacturing industry. In this chapter had been analyzed the relations of technology and technological progress with labor, production and capital with helping of production function at main sectoral of manufacturing industry.In the fourth chapter had been completed with suggestions and conclusion.