Testing the validity of the capital asset pricing model in Turkey
Finansal varlıkları fiyatlandırma modelinin geçerliliğinin Türkiye'de test edilmesi
  1. Tez No: 286074
  2. Yazar: VEYSEL ERASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL TUNCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Finansal Varlıkları Fiyatlandırma Modeli yıllardan beri akademisyenlerin üzerinde çalıştığı en popüler konulardan biri olmuştur. Finansal Varlıkları Fiyatlandırma Modeli'nin farklı ekonomilerdeki geçerliliğini test etmek amacıyla birçok çalışma yapılmıştır. Bu çalışmalarda modeli destekleyen veya desteklemeyen farklı sonuçlar elde edilmiştir. Bu çalışmada, Finansal Varlıkları Fiyatlandırma Modeli'nin Sharpe-Lintner-Black versiyonu, Ocak 2006-Aralık 2010 zaman dilimi içerisinde İstanbul Menkul Kıymetler Borsası aylık kapanış verileri kullanılarak test edilmiştir. Çalışmanın amacı modelde risk ölçüsü olarak ifade edilen portföy betası ile portföy getirisi arasındaki ilişkinin belirtilen zaman dilimi içerisinde İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda test edilmesidir. Çalışmada iki farklı yöntem kullanılmıştır. Bunlardan birincisi koşulsuz (geleneksel) analiz yöntemidir. Bu yöntemin temelini Fama ve French'in (1992) çalışması oluşturmaktadır. İkinci yöntem olarak ise Pettengill v.d. nin (1995) koşullu analiz tekniği kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda Finansal Varlıkları Fiyatlandırma Modeli'nin İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda geçerli olduğu bulgusuna ulaşılmış olup betanın bir risk ölçüsü olarak kullanılabilirliği desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Capital Asset Pricing Model has been the most popular model among the academicians for many years. Lots of studies have been done in order to test the validity of the Capital Asset Pricing Model in different economies. Various results were obtained at the end of these studies. Some of these results were supportive while some of them were not. In this study, the Sharpe-Lintner-Black version of the Capital Asset Pricing Model is tested in Istanbul Stock Exchange including the years starting from January 2006 through December 2010. The aim of the study is testing the relationship between beta and rate of return in Istanbul Stock Exchange during the given time period. Beta is used as the risk measure in the model. Two different approaches are used in the study. The first one is the unconditional approach which is based on the study by Fama and French (1992). The second approach is based on the work of Pettengill et al (1995). The empirical findings of these models reveal that the Capital Asset Pricing Model is applicable to Istanbul Stock Exchange and beta can be used as a useful measure of risk.