Testing the capital asset pricing model beta, size, book-to-market ratio and momentum effects: Istanbul Stock Exchange application
Finansal varlıkları fiyatlama modeli betası, firma büyüklüğü, defter değeri-piyasa değeri oranı ve momentum etkilerinin test edilmesi: İstanbul Menkul Kıymetler Borsası uygulaması
- Tez No: 333326
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EYUP BASTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Finansal Varlıkları Fiyatlama Modeli (FVFM), finans literatüründeki en önemli modellerden biridir. Modele göre, yeterince çeşitlendirilmiş portföylerde tutuldukları takdirde hisselerin beklenen getirileri ve sistematik riskleri arasında pozitif ve lineer bir ilişki vardır. Bu ilişki, hisse senedinin beta katsayısı ile ölçülür ve zamana göre değişken olmadığı farz edilir.Finans ile ilgilenen akademisyenler için FVFM'nin geçerliliğinin ampirik olarak test edilmesi hep ilgi çekici bir uğraş olmuştur. Modelin ilk geliştirilmesinden bugüne kadar geçen yaklaşık elli yıl boyunca yapılan çalışmalar sonucunda, konu ile ilgili geniş bir literatür oluşmuş ve hisse senetleri için risk göstergesi olabilecek FVFM betası dışında bir dizi faktör tanımlanmıştır. Defter değeri-piyasa değeri oranı, firma büyüklüğü ve momentum bu faktörlerin öne çıkanları olarak zikredilebilir.Bu çalışmanın amacı, FVFM betası, defter değeri-piyasa değeri oranı, firma büyüklüğü ve momentum faktörlerinin İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB)'ndaki hisse senedi getirilerini açıklayabilme kapasitelerini belirlemektir. Oldukça değişken/dalgalı ve gelişmekte olan bir piyasa olarak İMKB'de hisse senedi getirilerini etkileyen faktörlerin belirlenmesine yönelik olarak yapılacak bir çalışma, gelişmekte olan piyasalardaki risk getiri ilişkisini anlamak açısından da faydalı olacaktır.Çalışmanın ilk bölümünde, standart ve koşullu FVFM yaklaşımları test edilmiş ve her iki modelin de araştırmaya konu olan zaman periyodunda İMKB'de geçerliliğinin olmadığı sonucuna varılmıştır. İkinci bölümde, literatürde kullanılan bir dizi faktörün hisse senedi getirilerini açıklama kapasitesi araştırılmıştır. Bu ikinci çalışmanın sonucunda IMKB'de ters çevrilmiş bir defter değeri-piyasa değeri etkisi gözlemlenmiştir. Ancak, bu etkinin kullanılan örneklem ya da zaman periyodundan kaynaklanma ihtimali büyüktür.Anahtar KelimelerVarlık Fiyatlama, Koşullu FVFM, Beta, Defter Değeri-Piyasa Değeri Etkisi, Firma Büyüklüğü Etkisi, Momentum Etkisi.
Özet (Çeviri)
One of the most important models in the finance literature is the Capital Asset Pricing Model (CAPM). The model assumes the existence of a positive and linear relationship between the systematic risk and required rates of return on stocks when they are held in well-diversified portfolios. This systematic risk is measured with the beta coefficient of the stock and it is assumed to be stable over time.Empirically testing the validity of the CAPM always became an attractive subject among finance scholars. From the works of the earliest researchers, to the more recent studies, there is a huge literature about the model and its derivations. This extensive testing process led to the identification of a number of other factors that capture risk beside the CAPM beta. Book-to-market ratio, firm size, and momentum can be given as the most prominent ones of these factors.The aim of this study is to assess the predictive abilities of the CAPM beta, book-to-market ratio, firm size, and stock price momentum factors on stock returns in Istanbul Stock Exchange (ISE). ISE is a very volatile emerging market and the examination of the predictors of the stock returns in this market will also be beneficial for the understanding of the nature of the risk-return relationship in emerging markets.In the first part, the unconditional and conditional approaches of the CAPM is tested and it is found that neither one of the two models are helpful in explaining the volatility of the stock returns in ISE during the sample period. In the second part, the predictive abilities of a number of factors proposed by previous researchers are examined. The result of this second study indicates the existence of a reversed book-to-market effect in the ISE during the sample period. Nevertheless, there is a high probability of the effect?s being sample or period specific.Key wordsAsset Pricing, The Conditional CAPM, Beta, Book-to-Market Effect, Firm Size Effect, Momentum Effect.