Weighted multi-visibility analysis on directional paths
Yönlü hatlarda ağırlıklı çoklu-görünürlük analizi
- Tez No: 286081
- Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT TOPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Coğrafi Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Görünürlük analizi, jeolojiden telekomünikasyona, geniş bir disiplinler dizisi tarafından kullanılan önemli bir GIS aracıdır.Çoklu-görünürlük, yığışımlı bir görünürlük türü olarak, birden çok noktadan-noktaya sonucu, bir çoklu-değer dizisi içerisine birleştirmektedir. Nokta, hat, veya alanlar, kaynak ve hedefler olarak kullanılabilmekte ve birleşik değerler her iki yönde de hesaplanabilmektedir. Çoklu-görünürlük aracılığıyla, bir sayısal yükseklik modeli üzerine özel bir 2.5B görünürlük değer yüzeyi oluşturulabilir. Çoklu-görünürlüğün etkinliği ağırlıklı hedef bölgeleri ile yükseltilebilir. Uzaklık ve açı gibi diğer ağırlıklandırma kriterleri de tanımlanabilir.Açık kaynak GIS araçları bu tür çoklu-görünürlük analizi için sınırlı bir destek sunmaktadırlar. Bu çalışmada, kaynak olarak bir hattı kabul eden, ağırlıklı bir çoklu-görünürlük metodolojisi geliştirilmiştir. Yöne dayanan belirli görüş açıları bulunan, hareket halindeki özneleri de dikkate almak için hatlar belirli yönlere sahip olabilmektedir. Metodolojiyi pratik ve otomasyona dayalı bir şekilde uygulayabilmek için bir yazılım aracı geliştirilmiştir. Araç Python programlama diliyle geliştirilmiştir ve açık kaynak Quantum GIS yazılımına eklenti olarak çalıştırılabilmektedir.Önerilen ağırlıklı çoklu-goörünürlük metodolojisi ve ilgili yazılım aracının, değer yüzeylerinin yaratılması ve tüm hat için bütünleşik nicel görünürlük değerinin hesaplanması aracılığıyla, görünürlük kalitesinin değerlendirilmesinde kullanılması mümkündür.
Özet (Çeviri)
Visibility analysis is an important GIS tool that is used in a diverse array of disciplines ranging from earth sciences to telecommunications.Multi-visibility, as a cumulative type of visibility, combines many point-to-point results into a multi-value array. Points, lines, or areas can be used as sources or targets; and the combined values can be calculated in both ways. Through multi-visibility, a special 2.5D visibility value surface can be constructed over a digital elevation model. The eectiveness of multi-visibility can be increased with weighted target zones. Other types of weighting criteria can be defined, such as distance and angle.Open source GIS tools oer a limited amount of support for that type of multivisibility analysis. In this study, a weighted multi-visibility methodology has been developed which accepts a path as the source. The path can have a specific direction to account for moving subjects that have a specific view angle based on their direction. A software tool has been developed to apply the methodology in a practical and automated way. The tool was written in Python programming language and can be run as a plugin to the open source Quantum GIS software.The proposed weighted multi-analysis methodology and its software tool can be used to assess the quality of visibility through the generation of value surfaces and calculation of a combined quantitative visibility value for the full path.