SWIM: A new multicast routing algorithm for wireless networks
SWIM: Kablosuz ağlarda yeni bir çoğagönderim algoritması
  1. Tez No: 286103
  2. Yazar: ALPER SİNAN AKYÜREK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF UYSAL BIYIKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada, yeni bir çoğagönderim yol atama algoritması sunulmaktadır. SWIM (KaynakTetiklemeli Kablosuz Çoğagönderim) adını verdiğimiz bu algoritma, en küçük derinliktebir çoğagönderim ağacı oluşturma algoritmasıdır. SWIM tamamen dağıtık olarak çalışırve O(N2) ortalama hesaplama karmaşıklığına sahiptir. SWIM, kaynaktan veya kaynaklardanhedeflere ortak bir ağaç oluşturur; bunun yanında, bir çoğagönderim mesh yapısını da,ağacın her düğümünde oluşturduğu alternatif rotalarla kurar. Bu özellik, SWIM'i hem devingenhem de çok ağ geçitli erişim ağları için kullanılabilir kılar. Asıl algoritmaya, hareketliveya değişken hedef grubuna sahip dinamik ağlarda çalışmak üzere bir eklenti sunulmuştur.SWIM'in başarımı simulasyonlarla ölçülmüş ve literatürdeki en başarılı çoğagönderim algoritmalarıylakarşılaştırılmıştır. Optimal derinliğe sahip olmasından dolayı, SWIM, bu algoritmalaragöre azami ve ortalama gecikme bakımından üstün başarım göstermektedir. Bununlabirlikte akış hızı başarımı da yüksek düzeydedir. Oransız kod ile çalışması da incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, a new multicast routing algorithm for wireless networks is presented. The algorithm,called SWIM (Source-initiated WIreless Multicast), is a depth-optimal multicast treeformation algorithm. SWIM is fully distributed and has an average computational complexityof O(N2). SWIM forms a shared tree from the source(s) to destinations; yet, as a by-product,it creates a multicast mesh structure by maintaining alternative paths at every tree node. Thismakes SWIM suitable for both ad hoc networks and access networks with multiple gateways.An extension to the main algorithm is presented for the use in dynamic networks with mobilityand/or dynamic destination group. Performance of SWIM is studied with simulations andis compared to other algorithms in the literature. Due to depth optimality, SWIM achievesa lower average and maximum delay than the compared algorithms. The throughput performanceis found to be high. Working capability with rateless codes are also studied.