A shea butter-based ketamine ointment: The ameliorative effects of transdermal ketamine on behavioral despair
Shea yağı bazlı ketamin merhemi: Transdermal ketaminin öğrenilmiş çaresizlik üzerindeki ı̇yileştirici etkisi
- Tez No: 699303
- Danışmanlar: DR. GÜNEŞ ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Glutamat sistemi üzerinden hızlı antidepresan etki gösteren ketamin, monoaminerjik antidepresanlardan sonra depresyon tedavisinde yeni bir dönem başlatmıştır. Bugüne dek ketamin ve enantiyomerleri birçok enteral ve parenteral yöntemle verilmiş olup düşük biyoyararlanım, plazma seviyesinde dalgalanmalar ve ilk geçiş etkisi gibi dezavantajlara sahiptir. Dengeli plazma seviyesi sağlayan ve ilk geçiş etkisinden etkilenmeyen bir yöntem olan deriden uygulamanın ketamin tedavisine entegre edilmesi bu noktada önem arz etmektedir. Deriden ketamin uygulaması bugüne dek ağrı tedavisinde kullanılmış olup depresyon için literatüre yeni dahil olmaktadır. Depresyon hastaları için kullanıcı dostu bir yöntem geliştirmek amacıyla, bu çalışma 2 günlük ketamin merhemi tedavisinin sıçanlardaki davranışsal etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu doğrultuda, ketamin ve kontrol grubu olarak ikiye ayrılan 14 naif erkek Wistar sıçanına 2 gün boyunca günde 2 doz olmak üzere shea yağı total ağırlığına göre %5 ketamin içeren ve ilaçsız taşıyıcı merhem uygulanmıştır. Ketamin grubu kemirgen depresyon paradigması Zorunlu Yüzme Testi'nde (ZYT) kontrol grubuna göre anlamlı derecede düşük immobilite skoru göstermiştir. İki grubun lokomotor aktivite ölçen Açık Alan Testi (AAT) ve kaygı benzeri davranış ölçen Yükseltilmiş Artı Labirent Testi (YALT) sonuçları birbirine yakın çıkmıştır. Bu sonuçlar, 2 günlük ketamin merhemi uygulamasının anksiyete düzeyini ve lokomotor aktiviteyi etkilemeden, antidepresan etki gösterdiğine işaret etmektedir. Glutamaterjik sistem üzerinden çalışan ketaminin deri yoluyla depresyon tedavisinde kullanılması klasik antidepresanlara karşı önemli bir alternatif oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
After a decade of monoaminergic antidepressants, repurposing ketamine in depression launched a new era with its rapid-onset nature and unique action mechanism based on glutamatergic neuroplasticity. Ketamine and its enantiomers were delivered by common enteral and parenteral routes with the disadvantages of first-pass effect, relatively low bioavailability, rapid plasma fluctuations, or inconvenience. The combination of ketamine and transdermal delivery is a worthy choice to overcome most of these disadvantages with steady plasma concentrations and bypassing the gastrointestinal tract. Transdermal ketamine has been used for pain therapy and recently gained attention for its use with different types of depression. In order to offer a user-friendly alternative for depression, the present study aimed to assess the behavioral results of 2-day ketamine ointment treatment in the rodent model of depression, behavioral despair. Naïve14 adult male Wistar rats were grouped as the ketamine and vehicle groups which received a shea butter-based 5% w/w ketamine ointment and drug-free vehicle, respectively for 2 days twice daily on shaved dorsal backs. The ketamine group showed significantly lower immobility scores in the Forced Swim Test (FST) compared to the vehicle group. The locomotor activity and anxiety levels were similar for both groups assessed through the Open Field Test (OFT) and Elevated Plus Maze (EPM). Our results demonstrated that 2- day ketamine ointment treatment produces an antidepressant effect without causing an increase in the general locomotor activity or a change in anxiety levels. Ketamine with its chemically ideal nature for transdermal delivery may offer a potent therapeutic response as an alternative for traditional antidepressants.