The assessment of institutional performance in Izmir Development Agency
İzmir Kalkınma Ajansı?nda kurumsal performansın değerlendirilmesi
  1. Tez No: 286105
  2. Yazar: FEYZA ELDENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP KAYASÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Dünyadaki gelişmelere paralel olarak bölgesel politika sorunu Türkiye'nin gündeminde önemli bir konu haline gelmiştir. Bununla birlikte, plan ve proje gibi politik araçlar her bölgenin kendi dinamiğine göre aşağıdan yukarıya kurumsal oluşumu dikkate almada yetersiz kaldığı için; bu gibi politik çabaların uygulanmasında düşük performans sergilemiştir.Avrupa entegrasyonu, Türkiye'nin yüksek merkeziyetçi yapısı üzerine olumlu etki yapmıştır. Böylece Türkiye, kurumsal reformlar kapsamında bir dizi değişiklik yaşamıştır. Bu konuyla ilgili olarak ilk önce AB'nin istatistiki bölgelerine uygun İBBS sınıflandırması yapılmış, sonrasında ise; Kalkınma Ajansları, Kalkınma Ajanslarının Kuruluşu ve Görevleri Hakkında Kanunla Düzey 2 bölgeleri temelinde kurulmuştur. Böylece, Türkiye tarihinde ilk defa bölgesel düzeyde kurumsallaşmaya yönelik adımlar atılmaya başlamıştır.Kurumsal yapılanma sürecinde elde edilen deneyimlerin ardından, bu tez; bölge planı faaliyetlerinde mevcut Kalkınma Ajansının kurumsal performansını incelemeyi amaçlamaktadır. Kurumsal altyapı açısından Kalkınma Ajanslarının bölge planına ilişkin nasıl performans gösterdiklerini açıklamada İzmir Kalkınma Ajansı (IZKA) çalışma alanı olarak seçilmiştir. Bu amaca ulaşmak için araştırma iki aşamalı olarak kurulmuştur. İlk olarak kurumsal performansı etkileyen faktörler belirlenmiştir. İkinci olarak IZKA bu faktörler üzerinden değerlendirilmiştir. İzmir 2010-2013 Bölge Planının uygulanmasında IZKA'nın kurumsal performansını değerlendirmek adına derinlemesine görüşmeler yoluyla nitel araştırma metodu kullanılmıştır. Buna ek olarak; dökümü yapılmış metinler üzerindeki söylem analizi ikincil veri olarak araştırmaya dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In parallel to developments around the world, regional policy issue has become an important issue in Turkey?s agenda. However, political tools such as projects and plans were performed poorly due to the fact that these policy efforts failed to take into account bottom-up institutional setting according to own dynamics of each region.The European integration has made a positive impact on Turkey?s highly centralized structure. Turkey displayed a series of changes within the scope of institutional reforms. Firstly, NUTS Classification in accordance with EU?s statistical regions was introduced and then, Development Agencies were established by The Law on The Establishment and Duties of Development Agencies, based on NUTS-II regions. Thus, institutionalization at regional level was emerged for the first time in Turkish history as one of the significant movement.Following experiences gained during the institutional establishment efforts, this thesis aims to examine the existing DA?s institutional performance in the regional plan activities. İzmir Development Agency (IZKA) was chosen as a case study topic in order to explore how Development Agencies perform regional plan in terms of institutional infrastructure. To achieve this aim, the research was formed into two stages. Firstly; factors, affecting the institutional performance were determined. Secondly; IZKA was assessed over these factors. Qualitative research method through in-depth interviews was conducted in order to assess IZKA?s institutional performance in operationalizing İzmir Regional Plan 2010-2013. In addition, documented texts were incorporated as the secondary data.