Ortaöğretim kurumları için çok kriterli karar verme tabanlı sürdürülebilirlik skorlama algoritması geliştirilmesi
Development of a multi-criteria based sustainability scoring algorithm for secondary schools
- Tez No: 999147
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAYRAM KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Bakırçay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, ortaöğretim kurumlarının sürdürülebilirlik düzeylerini sistematik, sayısal ve karşılaştırılabilir biçimde değerlendirmek üzere çok kriterli karar verme (ÇKKV) tabanlı bir skorlama algoritması geliştirilmiştir.“GreenGrade”olarak adlandırılan bu model; enerji yönetimi, ekonomik sürdürülebilirlik ve sosyal sürdürülebilirlik olmak üzere üç ana tema altında toplam 16 kriterle yapılandırılmıştır. Her bir kriter için puanlama tabloları tanımlanmış, puanlar normalize edilerek Simple Additive Weighting (SAW) yöntemiyle ağırlıklandırılmıştır. Enerji üretimi ve tüketimine ilişkin tarihsel veriler regresyon modelleriyle analiz edilmiştir. Bu doğrultuda hem çoklu doğrusal regresyon (MLR) hem de otoregresyon tabanlı zaman serisi modelleri kullanılarak enerji profili tahmin edilmiştir. Böylece enerji sürdürülebilirliği yalnızca statik bir ölçüt değil, aynı zamanda öngörülebilir dinamik bir değişken olarak ele alınmıştır. Bu yönüyle tez, sürdürülebilirlik analizine mühendislik tabanlı enerji modellemesini entegre eden nadir örneklerden biridir. Geliştirilen algoritma, beş farklı ortaöğretim kurumunda pilot olarak uygulanmış, kurumların sürdürülebilirlik performansları kıyaslanmış ve zayıf yönler tematik olarak belirlenmiştir. Ayrıca, duyarlılık analiziyle kriter ağırlıklarının skor üzerindeki etkisi incelenerek modelin kararlılığı test edilmiştir. Sonuçlar, geliştirilen sistemin karar vericiler için pratik ve bilimsel temelli bir araç olarak kullanılabileceğini göstermiştir. Tez, sürdürülebilirlik performansını bütüncül, veri tabanlı ve tahminleme destekli biçimde ele alarak literatüre özgün bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a multi-criteria decision-making (MCDM) based scoring algorithm has been developed to systematically, quantitatively, and comparatively assess the sustainability levels of secondary education institutions. The proposed model, named“GreenGrade,”is structured around three main themes energy management, economic sustainability, and social sustainability encompassing a total of 16 criteria. Scoring tables were defined for each criterion, and scores were normalized and weighted using the Simple Additive Weighting (SAW) method. Historical data on energy production and consumption were analyzed using regression models. Accordingly, both multiple linear regression (MLR) and autoregressive time series models were employed to predict the energy profile. In this way, energy sustainability was approached not only as a static measure but also as a predictable dynamic variable. This characteristic positions the study as one of the few examples integrating engineering-based energy modeling into sustainability assessment. The developed algorithm was piloted in five different secondary schools, allowing for the comparison of institutional sustainability performances and the thematic identification of weak areas. Additionally, sensitivity analysis was conducted to examine the impact of criterion weights on overall scores, thereby testing the model's robustness. The findings demonstrate that the proposed system can serve as a practical and scientifically grounded tool for decision-makers. By addressing sustainability performance in a holistic, data-driven, and forecast-supported manner, this thesis offers a novel contribution to the literature.