Düşük over rezervi (DOR) tanısı olan olgularda ağır metal maruziyetinin serum klotho düzeyi ve embriyo kalitesi üzerine etkisi
The effect of heavy metal exposure on serum klotho levels and embryo quality in women diagnosed with diminished ovarian reserve (DOR)
  1. Tez No: 1003399
  2. Yazar: BERNA AKÇAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA YAZAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Embriyoloji Bilim Dalı
Özet
Düşük over rezervi (DOR), overlerdeki mevcut folikül havuzunun azalmasına bağlı olarak kontrollü ovaryan stimülasyona zayıf yanıt verilmesiyle karakterize edilen; az sayıda oosit elde edilmesi, oosit ve embriyo kalitesinde düşüş ve yardımcı üreme tekniklerinde sınırlı başarı ile ilişkili bir klinik durumdur. Son yıllarda genetik ve tıbbi nedenlerin yanı sıra çevresel kirleticilerin de üreme fizyolojisi üzerinde etkili olabileceği gösterilmiştir. Özellikle ağır metallerin oksidatif stres dengesini bozarak folikül gelişimi, oosit kalitesi ve embriyo oluşum süreçlerini olumsuz etkileyebileceği bildirilmektedir. Oksidatif denge, hücresel yaşlanma ve metabolik homeostaz ile ilişkili önemli bir protein olan Klotho'nun üreme sistemindeki rolü giderek daha fazla ilgi görmektedir. Bu tez çalışmasında, DOR tanısı olan olgularda ağır metal maruziyetinin serum Klotho düzeyi ve embriyo kalitesi üzerindeki olası etkilerinin araştırılması amaçlandı. In vitro fertilizasyon (IVF) tedavisine başlayan, 40 yaş altındaki 128 kadın (64 DOR, 64 kontrol) prospektif olarak incelendi. Katılımcılardan serum ve foliküler sıvı örnekleri alındı. Serum Klotho düzeyleri ELISA yöntemiyle, foliküler sıvıdaki kurşun (Pb), kadmiyum (Cd), nikel (Ni), krom (Cr) ve çinko (Zn) düzeyleri ICP-MS yöntemiyle analiz edildi. Embriyo kalitesi blastokist aşamasında Gardner kriterlerine göre değerlendirildi. Elde edilen bulgulara göre, bu çalışmada düşük over rezervi (DOR) tanısı olan olgularda foliküler sıvıda kurşun (Pb), kadmiyum (Cd) ve nikel (Ni) düzeylerinin kontrol grubuna kıyasla daha yüksek olduğu ve bu artışın embriyo kalitesinde azalma ile ilişkili olduğu gösterilmiştir. DOR grubunda excellent ve good kalite blastokist oranlarının daha düşük, average ve poor kalite embriyoların ise daha yüksek olduğu saptanmıştır. Serum Klotho düzeyleri açısından DOR ve kontrol grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamış olmakla birlikte, Klotho'nun oksidatif stres ve hücresel denge ile ilişkili biyolojik rolü göz önünde bulundurulduğunda, üreme sonuçları üzerindeki olası dolaylı etkilerinin daha geniş örneklemli çalışmalarla değerlendirilmesi gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Diminished ovarian reserve (DOR) is a clinical condition characterized by a reduced follicular pool in the ovaries, resulting in a poor response to controlled ovarian stimulation, a limited number of retrieved oocytes, decreased oocyte and embryo quality, and reduced success in assisted reproductive technologies. In recent years, in addition to genetic and medical causes, environmental pollutants have been shown to affect reproductive physiology. In particular, heavy metals have been reported to negatively influence follicular development, oocyte quality, and embryo formation by disrupting oxidative stress balance. Klotho, an important protein associated with oxidative balance, cellular aging, and metabolic homeostasis, has attracted increasing interest due to its potential role in the reproductive system. The aim of this study was to investigate the potential effects of heavy metal exposure on serum Klotho levels and embryo quality in women diagnosed with DOR. A total of 128 women under the age of 40 who initiated in vitro fertilization (IVF) treatment were prospectively evaluated, including 64 women with DOR and 64 controls. Serum and follicular fluid samples were collected from all participants. Serum Klotho levels were measured using the enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) method, while follicular fluid concentrations of lead (Pb), cadmium (Cd), nickel (Ni), chromium (Cr), and zinc (Zn) were analyzed using inductively coupled plasma mass spectrometry (ICP-MS). Embryo quality was assessed at the blastocyst stage according to the Gardner criteria. According to the results, follicular fluid levels of Pb, Cd, and Ni were higher in the DOR group compared with the control group, and this increase was associated with reduced embryo quality. The proportion of excellent- and good-quality blastocysts was lower in the DOR group, whereas average- and poor-quality embryo rates were higher. No statistically significant difference was found in serum Klotho levels between the DOR and control groups; however, considering the biological role of Klotho in oxidative stress regulation and cellular homeostasis, its potential indirect effects on reproductive outcomes should be evaluated in larger-scale studies.