Gentrification in Fener Balat neighborhoods: The role of involved actors
Fener Balat semtlerinde soylulaştırma: Aktörlerin rolleri
- Tez No: 286117
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ANLI ATAÖV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bölümü
- Sayfa Sayısı: 272
Özet
Soylulaştırma, orta sınıfın kent merkezlerindeki tarihi binaları yenilemesiyle ortaya çıkmıştır. Yeni binyılla birlikte süreç, ekonomik ve politik yeniden yapılanlamalara paralel olarak değişmiş, bu dönemde kentsel yenileme yerel yönetimlerin kullandığı kentsel strateji olarak soylulaştırmaya kamuflaj haline gelmiştir. Kentsel yenileme politikaları, şehir merkezlerinin yeniden yapılandırılmasını, semtlerin mevcut sakinlerini faydalandırmak adına değil, üst sınıfın bu alanlara taşınmasını teşvik etmek amacıyla yürütmeye başlamıştır. Bu durum ise tarihi alanların özgün sosyal, kültürel ve tarihi dokusunu tehdit etmektedir.Diğer taraftan, uluslararası koruma örgütleri tarihi kent merezlerinin özgünlüğünü korumak ve mevcut sakinlerinin yaşam koşullarını iyileştirmek adına bu alanlarda yürütülen projeleri desteklemektedir. Fener Balat semtleri de uluslararası örgütlerin katılımıyla yürütülen Fener ve Balat Semtleri Rehabilitasyon Programına (FBSRP)ev sahipliği yapmıştır. Bu program henüz bitmeden, Fatih Belediyesi yüklenici bir firmayla birlikte Fener Balat Semtleri Yenileme Projesini(FBSYP) başlatmıştır. Tez bu iki farklı projeyi sosyal dokuyu koruma ve mevcut sakinleri faydalandırma yaklaşımları açısından karşılaştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Gentrification emerged as a middle-class interest in renovating houses in old city cores. The process changed in parallel with the economic and political restructuring during the last decade. In this period, urban regeneration became an urban strategy used by the local governments as well as a mask for gentrification. It aimed at restructuring the urban land in line with the preferences of wealthier groups rather than the social needs of existing residents. The governments intend to remove poor images of cities through the displacement of poor inhabitants. This, in turn, increases the risk of dilapidating the authenticity of the existing social, cultural, and historic fabric of the regeneration areas.Against this trend, international conservation agencies promote rehabilitation projects to benefit existing communities of historic neighborhoods. In line with the international declarations, they intend to rehabilitate socio-economic conditions of long term inhabitants along with the conservation of historic heritage.Accordingly, the unique architecture of Fener and Balat neighborhoods has been the focus of international efforts during the last decade. Besides, the neighborhoods attracted the local governments? interest and were declared as urban regeneration area in 2006. In this regard, thesis intends to compare Rehabilitation of Fener Balat Districts Program (RFBDP) based on the partnership of Fatih Municipality and EU and Fener Balat Neighborhoods Regeneration Project (FBNRP) based on a model of Fatih Municipality and private sector partnership, with a focus on conserving existing communities and preventing displacement.