Development of piezoelectric ceramics for ultrasonic motor applications
Ultrasonik motor uygulamaları için piezoelektrik seramiklerin geliştirilmesi
  1. Tez No: 286129
  2. Yazar: VOLKAN KALEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM TİMUÇİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışma, ultrasonik motor (USM) uygulamalarında kullanılan piezoelektrik seramik malzemelerin geliştirilmesi ve üretimi için yapılmıştır. Bu amaçla, kompozisyon değişimlerinin; kurşun zirkonat titanat (PZT) seramiklerinin dielektrik ve piezoelektrik özellikleri üzerindeki etkileri incelenmiştir.PZT tozları, oksit karışım metodu ile üretilmiştir. Temel PZT kompozisyonu olarak Pb(Zr0.54Ti0.46)O3 bileşimi seçilmiştir. Morfotropik faz sınırları içinde kalan numuneler; USM uygulamaları için çok önemli olan yapısal ve elektromekanik özellikleri geliştirmek amacıyla stronsiyum, lantan, kurşun mangan niobit (PMnN) ve kurşun mangan antimonit (PMS) ile katkılanmıştır. Dielektrik sabiti, düzlemsel bağlaşım katsayısı, mekanik kalite faktörü, piezoelektrik gerinim sabiti ve kayıp tanjantı; standart IRE testlerine göre saptanmıştır.Dielektrik ve piezoelektrik özelliklere ait sonuçlar; yukarıda bahsedilen katkıların kullanımı ile yüksek mekanik kalite faktörü, yüksek piezoelektrik gerinim sabiti ve düşük kayıp tanjantına sahip piezoelektrik seramiklerin üretilebildiğini göstermiştir. Sonuç olarak, KT= 1913, Qm= 1240, d33= 540 pC/N, tan delta= 0.89%,kp= 0.57 and Tc= 235 °C özelliklerine sahip 0.97[PSLZT]-0.024[PMnN]-0.006[PMS] isimli yeni bir piezoelektrik seramik kompozisyonu üretilmiştir. Geliştirilen kompozisyonlarda üretilen seramik numuneler ultrasonik-dalga tipi motor üretmek için kullanılmış ve motorun performansı; hız, dönme momenti ve verimlilik cinsinden saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has been carried out to develop and manufacture piezoelectric ceramic materials which are utilized for ultrasonic motor (USM) applications. For this purpose, the effect of compositional modifications on the dielectric and piezoelectric properties of lead zirconate titanate (PZT) based ceramics was investigated.PZT based powders were produced using the mixed oxide method. The base composition was selected as Pb(Zr0.54Ti0.46)O3. The samples in the proximity of morphotrophic phase boundary were doped with strontium, lanthanum, lead manganese niobate (PMnN) and lead manganese antimonate (PMS) in order to improve the structural characteristics and electromechanical properties which are very important for USM applications. The dielectric constant, planar coupling coefficient, mechanical quality factor, piezoelectric strain constant and tangent loss values were evaluated in accordance with standard IRE (Institute of Radio Engineers) test procedures.The results on dielectric and piezoelectric properties showed that piezoelectric ceramics with high mechanical quality factor, high piezoelectric strain constant and low tangent loss could be produced by using the aforementioned dopants. As a result, a new piezoelectric ceramic named as 0.97[PSLZT]-0.024[PMnN]-0.006[PMS] was produced with KT= 1913, Qm= 1240, d33= 540 pC/N, tan delta= 0.89%, kp= 0.57 and Tc= 235 °C. This composition is a good candidate for high power applications.The ceramic samples with the developed compositions were used to produce an ultrasonic-wave type motor and the performance of the USM was evaluated in terms of speed, torque and efficiency.