Spatial analysis of mass housing areas in Düzce
Düzce?deki toplu konut alanlarının mekansal analizi
  1. Tez No: 286147
  2. Yazar: GÖKÇE OYLUM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİL UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Konut alanları literatürü incelendiğinde, yerleşim dokuları belli bir düzen içindedir. Genelde arazi kullanımında özelleşme bulunmayıp, kent yerleşimi düzensiz, mağaza ve atölyeler ve konutlar karma biçimde bulunmaktadır.Fakat endüstri devrinden sonra, kent merkezleri özelleşmiş, daha fazla konuta ihtiyaç duyulmuştur. Başlangıçta konut alanları sağlıksız ve yetersiz sayıda üretilmiştir. Daha sonra modernist akımın öncülüğünde, yönetmelik ve politikalardaki düzenlemeler ile daha sağlıklı ve güvenli alanlar oluşturulmuştur. Modernism aynı zamanda endüstri kentine sade geometriyi getirmiştir. Renkler ve cepheler kullanım amacına ve yapısına göre rasyonel olarak belirlenmiştir. Standart ve basit yapılar farklı kesimler tarafından eleştirilmiştir. Sitte nin de içinde bulunduğu grup bu yapılaşmanın tersi yönde tarihi mekanlar ile rastgele ve artistik yerleşimlerin olması kanısındadır. Modernizmin sunduğu bütünlük, sanatsızlık modern kentin kimliğini oluşturmaktadır.Konut alanlarındaki yayılma devam edince kent merkezine ulaşım ve sosyal entegrasyon gereksinimi ortaya çıkmıştır. Bir diğer yandan kendine yeterli olan kent parçalarında çevresi ve kendi etkinliği için kamusallık, dolaşım, özgü karakter önem kazanmıştır. Bu da geleneksel mahalle kavramını savunan yeni rasyonelleşme akımı ile sonuçlanmıştır.Düzce'de 1999 depreminden sonra gereksinim duyulan büyük ölçeklerdeki konut ihtiyacı toplu konutlar ile sağlanmıştır. Yerleşim alanının yüzde 20 sini oluşturan bu yerleşimler toplu konut idaresi projeleri ile devam etmekte olup yüzde 40 oranına ulaşması beklenmektedir.Bu master tezi bu toplu konut alanlarındaki tasarım problemlerini incelemektedir. Bu ölçüde geniş mekana sahip konut alanları modernist çerçevede sade, sağlıklı ve kullanışlı yapılardır ancak kamusallık, canlı sokaklar ve aktivite alanları ile standart mahalle kavramının gereklerini sunup sunmadıkları sorgulanmalıdır.
Özet (Çeviri)
In literature on residential areas, the settlement pattern is analyzed starting from their first apperance. In the pre-industrial city was no specialization of land use, the urban layout was relatively irregular, the street markets, shops, workshops and homes being mixed together.However, after industrialization for cities there was a need for housing supply and these were mostly supplied by blocks around working areas. All of these settlements were not healthy and efficient. So with regulations and policies for better settlements more healty and secure places were planned for workers with the idea of modernism. Also modernism brought the pure geometry for building design. The colour and facade of the buildings were determined related to functions or structural rationalist ideas. This standart and simple blocks were critised by some. Like, Sitte?s (1889) eulogied historic spaces for their random and artistic city aesthetic.The sprawl of housing areas increased the need for accesibility and social integration to each other and main center. On the other hand, the residential quarters in their inner dynmics, the public realm, circulation, self character etc. must be defined for good working settlement and its environment. This resulted in traditional neighborhood properties for better residential settlements that new urbanist way of thought encouraged more ecology and pedestrian-oriented settlements.In Düzce after earthquake in 1999, important scale of housing necessity appeared and this need was supplied with mass housing projects in short time. In fact, 20% of the urban settlement is provided by these mass housing projects and the projects will go on. In fact, 40 % of the settlement is expected to be provided with mass housing projects.Master thesis attempts to clarify the design problems in mass housing areas in Düzce. The problems related to mass housing environment will be discussed, with reference to design concept, to explain whether or not these mass housing areas provide neighborhood standarts.