Energy-efficient packet size optimizaiton for cognitive radio sensor networks
Bilişsel radyo algılayıcı ağlarda enerji verimli paket uzunluğu eniyilemesi
- Tez No: 286146
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞATAY CANDAN, DOÇ. DR. ÖZGÜR BARIŞ AKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bilişsel radyo, dinamik tayf erişimine olanak sağlayan anahtar teknoloji olarak sunulmuştur.Bilişsel Radyo'nun yetenekleri, bir çok kablosuz iletişim ağının kendine özgügereksinimlerini karşılayabilir. Bundan dolayı, bir çok uygulamada olay algılaması içinyaygın olarak kullanılan kablosuz algılayıcı ağlarında karşılaşılan benzersiz sorunlarıçözebilmek için bilişsel radyo algılayıcı ağları (BRAA) ümit vadeden çözüm olaraktanıtılmıştır. Ancak, BRAA'nın gerçekleşebilmesi için bir çok çözülmemiş bilimselaraştırma konusu mevcut bulunmaktadır. Diğerlerinin arasında, en uygun paketuzunluğunun belirlenmesi, BRAA için çözülmesi gereken en temel problemlerden biridir.Bilişsel radyo ve kablosuz algılayıcı ağları için geliştirilmiş en uygun paket uzunluğuçözümleri BRAA için uygulanabilir olmayıp enerji kayıplarına yol açar. Bundandolayı, bu tezin amacı, BRAA için hem enerji verimliliğini en yükseğe çıkaran hemde ana kullanıcı için makul girişim seviyesini muhaza edebilen ve olay sinyali ile businyalin merkez algılayıcıdaki kestirimi arasındaki bozunumun izin verilen en yüksekbozunum seviyesinin altında kalmasını sağlayan, paket uzunluğunu belirlemektir. Enerjiverimli paket uzunluğu, BRAA için enerji tüketimini azaltır ve iletişim verimliliğiniartırır. Bu tezde, enerji verimli paket uzunluğu eniyilemesi problemi analitiksel olarakformüle edilmiştir. Eniyileme problemini çözmek için ardışık ikicil dereceden programlamayöntemi kullanılmıştır. BRAA'nın değişik parametreleri için en uygunpaket uzunluğunun değişimi numerik analizler yoluyla gözlemlenmiştir. Elde edilensonuçlara göre BRAA için enerji verimli en uygun paket uzunluğu belirlenmesinde,ana kullanıcı hareketleri ve kanal bit hata oranı en önemli parametrelerdir.
Özet (Çeviri)
Cognitive Radio (CR) has emerged as the key technology to enable dynamic spectrumaccess. Capabilities of CR can meet the unique requirements of many wireless networks.Hence, Cognitive Radio Sensor Networks (CRSN) is introduced as a promisingsolution to address the unique challenges of Wireless Sensor Networks (WSN) whichhave been widely used for reliable event detection for many applications. However,there exist many open research issues for the realization of CRSN. Among others, determinationof optimal packet size for CRSN is one of the most fundamental problemsto be addressed. The existing optimal packet size solutions devised for CR networksas well as WSN are not applicable in CRSN regime and would cause a waste of energyresources. Hence, the objective of this thesis is to determine the optimal packet sizefor CRSN that maximizes energy-efficiency while maintaining acceptable interferencelevel for licensed primary users (PU) and remaining under the maximum allowed distortionlevel between tracked event signal and its estimation at sink. Energy-efficientpacket size reduces energy consumption and increases the transmission efficiency forCRSN. In this thesis, the energy-efficient packet size optimization problem is analyticallyformulated. Then, sequential quadratic programming (SQP) method is used forsolving the optimization problem. The variation of optimal packet size with respectto different parameters of CRSN network is observed through numerical analysis. Resultsreveal that PU behavior and channel bit error rate (BER) are the most criticalparameters in determining energy-efficient optimal packet size for CRSN.