Spatial requirements of fire stations in urban areas: A case study of Ankara
İtfaiye istasyonlarının kentsel alanlarda mekansal gereksinimleri: Ankara örneği
  1. Tez No: 286167
  2. Yazar: ÇİĞDEM HACIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. ADNAN BARLAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Yangınlar, ani oluşumu ve yok edici karakterleriyle, özellikle kentlerde çok sayıda ölüm ve yaralanma yanında büyük maddi kayıplara neden olmaktadır. Yangın güvenliğinin sağlanması, personel, araç ve donanım, işlev, organizasyon, teknoloji, eğitim ve bilinç düzeyi gibi konularla ilişkili çok boyutlu bir olgudur. Bunlar, konunun bir diğer boyutu olan mekansal düzenlemelerle doğrudan ya da dolaylı olarak ilişkilidir; mekandan etkilenir ya da mekanı etkilerler. İtfaiye tesislerinin kentsel bağlamda mekansal açıdan yetersizliklerinin, yangın kayıplarını arttırıcı önemli bir neden olmasını temel alan bu araştırma, kentsel ölçekte yasal araçların geliştirilmesi için itfaiye tesislerinin yer seçimi ve tasarım ölçütlerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Türkiye'deki ilgili mevzuatta, literatürde yer alan mekansal ölçütlere hangi düzeyde yer verildiği araştırılmış, bu doğrultuda, yasal araçların yetersiz ve yüzeysel olduğu görülmüştür. İtfaiye tesislerinin yer seçim ve tasarım kriterleri, Ankara örneğinde yer alan bir kaç uygulama ile birlikte, elde edilebilen veriler dahilinde incelenmiştir. İtfaiye üst düzey yöneticileriyle yapılan görüşmeler sonucunda, itfaiye tesislerinin kentsel alanda yer seçimine ve tasarımına ilişkin sürecin de, öznel deneyimlerle yürütüldüğü görülmektedir. Araştırma sonucunda, itfaiye tesislerinin yer seçimi ve tasarım kararlarının, salt nüfus ölçütüne bağlı olmadığı;çok sayıda konunun makro-mezo-mikro ölçeklerde bu kararları belirlediği ortaya konulmuştur. Bu doğrultuda ulaşılan ölçütler setinin, yasal düzenleme ve standartların geliştirilmesine katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Fires, with their sudden appearance and destructive character, cause property losses beside much more death and injury especially in cities. Providing fire safety is a multi-faceted context that is related with issues such as staff, vehicle and equipment, function, organization, technology, level of education and consciousness. These are related, directly or indirectly, with spatial organization that is the other side of the issue: they affect space or they are affected from space. In research context, the fire stations are evaluated as a unit of emergency and land use element of urban space. By associating the concepts related to emergency management and to urban scale, the space-time dimension of the issue is examined in urban areas. This research bases on the spatial deficiencies of fire stations in urban areas which are important reasons of the fire losses. It is examined that at which level spatial requirements in the literature are in the related laws and regulations in Turkey. Site selection and design criteria of fire stations are evaluated with the available information about several implications in Ankara case study. As a result of the interviews that have been made to top executive of fire station, it is found that the process of the site selection and design of the fire stations is going on with subjective experiences in urban space. In conclusion of the research, it is displayed that the decisions about the site selection and design of the fire stations are related to not only population criterion, but also much more issues in macro-meso-micro scales. It is considered that the set of multi-criteria that are reached in this regard will provide contribution in legal organization and developing the standards.