Construction of an experimental radar system
Deneysel amaçlı bir radar gerçekleştirilmesi
  1. Tez No: 286168
  2. Yazar: NEZAKET KILIÇOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYİT SENCER KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tezde, laboratuvar ortamında veya dış ortamlarda, kargaşa ölçümü ve hedeftespiti gibi amaçlarla deneysel olarak kullanılmak üzere bir Deneysel RadarSistemi tasarlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Radar donanımında ticari laboratuvarcihazları kullanılmıştır. Radar arayüzü ve sinyal işleme bölümleri MATLAB ileoluşturulmuştur. Vektör sinyal üreteci (göndermeç olarak), vector sinyal analiziyazılımı ile çalışan spektrum analizör (almaç olarak), bilgisayar, huni antenler,bir yüksek güçlü yükselteç ve bir düşük gürültülü yükselteç donanımelemanlarını oluşturmaktadır. Çeşitli sıkıştırılmış ve modülesiz yayın sinyallerioluşturulmuş ve almaç tarafında darbe Doppler analizi gerçekleştirilmiştir. Radarsistemi, bilgisayarda koşan arayüz üzerinden kontrol edilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, an Experimental Radar System is designed and constructed foruse in experimental radar studies such as clutter measurement and targetdetection, both in the laboratory and outdoor. COTS laboratory equipments areutilized as hardware elements of the radar and MATLAB is used as signalprocessing and user interface software tool. Vector signal generator (astransmitter), spectrum analyzer with vector signal analysis (as receiver), a highpower amplifier, a low noise amplifier, horn antennas and a computer are thehardware units of the system. Various transmit signals are generated and pulseDoppler processing is performed at the receiver side. The system is controlledthrough the user interface which runs on a PC.