Improving operational performance of antennas on complex platforms by arranging their placements
Karmaşık platformlar üzerindeki antenlerin çalışma performanslarının yerleşimlerinin düzenlenerek iyileştirilmesi
  1. Tez No: 286169
  2. Yazar: CAN BAYSEFEROĞULLARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLBİN DURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu tezin amacı, uçaklar ve savaş gemileri gibi karmaşık platformlar üzerine monte edilen haberleşme antenlerinin yerleşimlerini düzenleyerek, bu antenlerin çalışma performanslarını iyileştirmektir.Bu amaç doğrultusunda, öncelikle, platformu oluşturan basit geometrik yapıların anten performansı üzerindeki etkisine yönelik kavrayış kazanabilmek için, sonlu kare iletken düzlemin merkezine yerleştirilen çeyrek dalga boyu uzunluğundaki monopol anten, düzgün Geometrik Saçınım Kuramı (GTD) tekniği kullanılarak incelenmiştir. Ayrıca antenin, uzak alan ışıma örüntüsünün ve karmaşık kırınım fonksiyonlarının, kare iletken düzlemin boyutlarına bağlı olarak değişimleri incelenmiştir.İkinci olarak, basitleştirilmiş F-4 uçağını oluşturan her bir basit geometrik yapının anten performansı üzerindeki etkisini kavrayabilmek için, uçağın temel yapısını oluşturan gövde üzerine bu geometrik yapılar sırayla monte edilip, her seferinde oluşan yapı üzerine yerleştirilen iki UHF antenin elektromanyetik analizi, CST MWS® yazılımının ?Transient Solver? çözücüsü kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Ondan sonra, esas F-4 uçağına yeni yerleştirilen alt UHF anteni için, bu antenin çalışma performansının elektromanyetik bağlaşım ve uzak alan ışıma örüntüsü açısından optimum olmasına yönelik, platform üzerinde en uygun konumun belirlenmesi amacıyla, basitleştirilmiş ve esas F-4 uçakları üzerine monte edilen bu UHF antenlerin elektromanyetik analizi gerçekleştirilmiştir.Son olarak, bir savaş gemisi üzerine monte edilen haberleşme antenleri için, bu antenlerin çalışma performanslarının elektromanyetik bağlaşım ve uzak alan ışıma örüntüsü açısından optimum olmasına yönelik, platform üzerinde en uygun konumların belirlenmesi amacıyla, bu savaş gemisi üzerindeki haberleşme antenlerinin elektromanyetik analizi, CST MWS® yazılımının ?Transient Solver? çözücüsü kullanılarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to improve the operational performance of the communication antennas mounted on complex platforms such as aircrafts and warships by arranging placements of these antennas.Towards this aim, primarily, in order to gain insight on the influence of geometrically simple structures composing the platform on antenna performance, a quarter wavelength monopole antenna placed at the center of a finite square ground plane is studied by using uniform Geometrical Theory of Diffraction (GTD). Besides, the change of far field radiation pattern and complex diffraction functions due to the variation of the width of a square ground plane is examined.Secondly, electromagnetic analysis of two Ultra High Frequency (UHF) antennas mounted on geometrically simple structures composing simplified F-4 aircraft is carried out by using transient solver of Computer Simulation Technology (CST) Microwave Studio® (MWS), in order to conceive the influence of each structure on antenna performance. Then, electromagnetic analysis of these antennas mounted on simplified and original F-4 aircrafts is performed, in order to determine the optimal location of the lower UHF antenna (newly installed antenna) for the operational performance of this antenna to be optimum in terms of electromagnetic coupling and far field radiation pattern.Finally, electromagnetic analysis of the communication antennas mounted on a warship is performed by using transient solver of CST MWS®, in order to determine the optimal locations of these antennas for the operational performance of these antennas to be optimum in terms of electromagnetic coupling and far field radiation pattern.