Investigation of extraction methodologies for quantitative determination of polycyclic aromatic hydrocarbons in sediments
Sedimanlardaki polisiklik aromatik hidrokarbonların tayini için özütleme tekniklerinin araştırılması
  1. Tez No: 286172
  2. Yazar: TANSEL TOPAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA G. TUNCEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Sediman örneklerinde bulunan polisiklik hidro karbonların gaz komatografisi alevli iyonlaştırma dedektörü ve kütle dedektörü kullanılarak tayin edilmesi için özütleme metotları geliştirilmiştir. Optimize edilen metotlar sokslet, ultrasonik banyo ve katı faz mikro özütlemedir. Özütleme verimini etkileyen ana faktörleri araştırmak için faktöriyel dizayn kullanılmıştır. En iyi özütleme metodu bulunmuş ve ana faktörler için optimum değerler seçilerek, sediman örneklerindeki polisiklik hidro karbonların tayini için özütleme metodu geliştirilmiştir. Metodun doğruluğu NIST SRM 1597'nin (kömür katranındaki polisiklik hidrokarbonların komplex karışımı) analizi ile saptanmıştır. Metodun seçiciliği ve hassasiyeti, sedimanda bulunan polisiklik hidrokarbonların tayini için uygun olarak bulunmuştur. En iyi özütleme ve analiz metodu, seçilen özütleme ve analiz metodunun polisiklik hidrokarbonları tayin etmedeki kabiliyetini göstermek ve kirletici durumu tayin etmek için Muğla, Ölüdeniz'den toplanan deniz sedimanlarındaki 16 polisiklik hidrokarbonun ve Balıkesir, İkizcetepeler Barajından toplanan sedimanlardaki 19 polisiklik hidrokarbonun tayin edilmesinde kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The extraction procedures for the determination of polycyclic aromatic hydrocarbons (PAH) concentrations in sediment samples had been developed by using GC-FID and GC-MS. The optimized methods were soxhlet extraction, ultrasonic bath extraction and solid phase micro extraction (SPME). In order to search out the main factors affecting extraction efficiencies of the methods, factorial design was used. The best extraction method was chosen and optimum values for main factors were selected for the development of the extraction method for PAH determination in sediment samples. The accuracy of the method was verified by analyzing NIST SRM 1597 (complex mixture of polycyclic aromatic hydrocarbons from coal tar). The selectivitiy and sensitivity obtained were quite adequate for the determination of PAHs in sediment sample. The best extraction and analysis methods were then applied to determine 16 PAHs in sea sediments from Ölüdeniz Lagoon, Muğla, Turkey and 19 PAHs in İkizcetepeler Dam Lake, Balıkesir, Turkey sediments to illustrate the capability of the selected extraction and analysis method to detect PAHs and to determine the status of the contamination.