Critical behaviour of the thermodynamic quantities for the thermotropic and ferroelectric liquid crystals close to the phase transitions
Termotropik ve ferroelektrik sıvı kristalleri için faz geçişleri yakınında termodinamik niceliklerin kritik davranışı
- Tez No: 286173
 - Danışmanlar: PROF. DR. HAMİT YURTSEVEN
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
 - Yıl: 2011
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
 - Sayfa Sayısı: 133
Özet
Kritik sıcaklıkta Lambda- geçişi olarakta adlandırılan öz ısının ani artış göstermesi literatürde farklısıcaklıklar için ölçülmüştür. Bu geçiş daha önce p-azoxyanisole (PAA) ve anisaldazine'nin(AAD) katı-nematik-izotropik sıvı fazları arasında ve cholesteryl myristate'in (CM) katı smektik-kolesterik-izotropik sıvı fazları arasında gözlenmiştir. Bu tez çalışmasında, sıcaklığabağlı öz ısı Cp ve ısısal genleşme Alpha_p ile, basınca bağlı Alpha_p deneysel verilerini literatürdenalarak güç-yasası formülüyle analiz ediyoruz. Bu analizden PAA, AAD ve CM sıvı kristallerindegöz önüne alınan faz geçişleri için sıcaklığa bağlı Alpha_p ve eşsıcaklıklı sıkıştırılabilirlikKappa_T değerlerini hesaplıyoruz. Sıcaklığa bağlı Kappa_T için değerlerimiz literatürde elde edilebilirdeneysel verilerle karşılaştırılabilir.A7 ve C7 ferroelektrik sıvı kristallerinin katı-smektik C*-smektik A-izotropik sıvı geçişleriyakınında polarizasyon, eğim açısı ve dielektrik sabitinin çeşitli sıcaklıklarda ölçümü literatürde verilmiştir. Düzen parametreleri (polarizasyon ve eğim açısı) terimlerinde serbest enerjininaçılımından elde edilen ortalama alan modeli daha önce literatürde rapor edilmiştir. Butez çalışmasında, ortalama alan modelini ilk kez, sıcaklığa bağlı olarak türetilen polarizasyon, eğim açısı ve dielektrik sabiti bağıntılarını literatürde bulunan A7 ve C7'nin deneysel verilerinefit etmek suretiyle uyguluyoruz. Burada çalışılan ortalama alan modeli A7 ve C7'ningözlenen davranışlarını yeterince betimlediğinden, türetmis¸ olduğumuz sıcaklığa bağlı polarizasyan,eğim açısı ve dielektrik sabiti bağıntıları diğer ferroelektrik sıvı kristallere gözlenendavranışlarını açıklamak için uygulanabilir.
Özet (Çeviri)
The specific heat Cp has been showed at various temperatures in the literature, which shows asharp increase labeled as the Lambda-transition at the critical temperature. This transition has beenobserved previously among the phases of solid-nematic-isotropic liquid in p-azoxyanisole(PAA) and anisaldazine (AAD), and among the phases of solid-smectic-cholesteric-isotropicliquid in cholesteryl myristate (CM). In this thesis work, we analyze the experimental data forthe temperature dependence of Cp and the thermal expansion Alpha_p and also pressure dependenceof Alpha_p by a power-law formula. From the analysis of pressure dependence of Alpha_p, we calculatethe temperature dependencies of specific heat Cp and of the isothermal compressibility Kappa_T forthe phase transitions considered in PAA, AAD and CM. Our calculations for the temperaturedependence of the Alpha_p and Kappa_T can be compared with the experimental data when available inthe literature.Polarization, tilt angle and the dielectric constant have been reported in the literature at varioustemperatures close to the solid-smectic C*-smectic A-isotropic liquid transition in theferroelectric liquid crystals of A7 and C7. The mean field model with the free energy expanded in terms of the order parameters (polarization and tilt angle) has been reported in theliterature previously. In this thesis work, we apply the mean field model first time by fittingthe expressions derived for the temperature dependence of the polarization, tilt angle andthe dielectric constant to the experimental data for A7 and C7 from the literature. Since themean field model studied here describes adequately the observed behaviour of A7 and C7, theexpressions for the temperature dependence of the polarization, tilt angle and the dielectricconstant which we derive, can also be applied to some other ferroelectric liquid crystals toexplain their observed behaviour.