Determination of morphine and total phenolic content in popy seed of Turkish origin
Türk menşeyli haşhaş tohumundaki morfin ve toplam fenolik içeriğine bakılması
  1. Tez No: 286176
  2. Yazar: ALİ GEVENKİRİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURSEN ÇORUH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Türkiye, dünyada tıbbi ve bilimsel amaçlı başta gelen yasal haşhaş (Papaver somniferum) üreticisi olup ayrıca iki geleneksel üretici ülkeden birisidir. Haşhaşın tohumu bitkinin gıda amaçlı kullanılan tek kısmıdır. Yılda yaklaşık 25.000 ton gıda amaçlı haşhaş tohumu üretilmektedir. Son yıllarda ticari haşhaş tohumunda morfin içeriği tartışılmaya başlanmıştır. Bazı çalışmalarda farklı menşeyli haşhaş tohumlarında geniş farklılık gösteren morfin miktarları (2 ? 294) µg/g rapor edilmiştir. Çalışmalarda, analizden önce farklı numune hazırlama metodu, (ekstraksiyon ve türevleme) ve farklı cihazlar (GC-MS) kullanılmıştır. Bu çalışmada, morfin içeriği beyaz, sarı ve mavi renkli Türk menşeyli haşhaş tohumunda ve yüksek basınçlı sıvı kromatografi (HPLC) cihazı kullanılarak morfin içeriği tayin edilmiştir. Analiz sırasında farklı numune hazırlama metodu (türevleme olmadan) kullanılmıştır. Morfin, haşhaş tohumundan aktive edilmiş aluminyum oksit içeren kolondan su ile geçirilerek ekstre edilmiştir. Haşhaş tohumu numuneleri Türkiyenin 13 il ve 35 farklı ekim alanlarından temin edilmiştir. Haşhaş tohumunda tespit edilen morfin miktarları (9.73 - 37.46) µg/g arasında değişmektedir. Yapılan literatür araştırmalarında haşhaş tohumunda toplam fenolik madde analizine rastlanmamıştır. Bu çalışmada haşhaş tohumundaki fenolik maddelerin özütlenmesi için optimum koşullar belirlenmiş ve üç farklı renkteki tohumlarda toplam fenolik değerler spektrofotometrik metod ile elde edilmiştir. Deneylerin sonucunda beyaz, sarı ve mavi renkli haşhaş tohumlarında fenolik içerikler sırasıyla 4.44, 3.05 ve 3.67 mg/g olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Turkey is important major licid opium poppy (Papaver Somniferum) producer for medicinal and scientific purposes in the world and one of the two traditional producer country. The poppy seeds which are unique part of the opium poppy are used for food purpose. About 25.000 ton/year poppy seeds were produced for food purpose. Recent years morphine content of commercially available poppy seeds were speculated. Some studies have been reported that poppy seeds from different origins contain a wide variation of morphine (2 ? 294) µg/g content. They have been used also different sample preparation method (extraction and derivatization) and different instruments (GC-MS) during analyses. In this study morphine content was determined in Turkish origin which were white, yellow and blue poppy seeds colors by using high pressure liquid chromatography (HPLC). Different sample preparation method (without derivatization) was used. Morphine was eluted from poppy seeds by acidic water through stationary phase activated aluminum oxide. Poppy seed samples were collected from 13 provinces and 35 different sowing fields of Turkey. The determined morphine contents in poppy seeds were ranged between (9.73 to 37.46) µg/g. Any study was not found in the literatures on determination of total phenolic in poppy seed. In this study, the optimum condition for extraction of polyphenols in poppy seeds was determined and then, total phenolic values were obtained in three different colours seeds by spectrophotometric method. At the end of experiments the total phenolic contents in white, yellow and blue colours poppy seed were found to be 4.44, 3.05 and 3.67 mg/g respectively.