Kemik iliğinde uyutucu uyuşturucu madde(morfin) tespit edilmesi ve kankonsantrasyonları ile karşılaştırılması
Determination of opiates (morphine) in bone marrow. comperative study ofmorphine concentration blood versus bone marrow .
  1. Tez No: 664398
  2. Yazar: MUSTAFA ÖZER ULUKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH CENGİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adalet Bakanlığı
  10. Enstitü: Adli Tıp Kurumu
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Şüpheli bir ölüm olgusunda, olası ölüm nedeni olarak travmayı ve patolojik ölümü ekarte ettikten sonra toksikolojik analiz için uygun örnekler seçilmeli ve korumaya alınmalıdır. Uygun örneklerin seçilmesi ve saklanması büyük önem taşır. Toksikolojik inceleme için sıklıkla kullanılan materyaller kan ve idrardır. Kemik iliği ve kemik, kan, idrar gibi yaygın olarak kullanılan materyaller kontamine olduğu zaman veya çürümeye bağlı olarak bulunmadığı zamanlarda alternatif materyal olarak toksikolojik inceleme için kullanılabileceğini gösterebilmek amacıyla tavşanlar üzerinde yaptığımız çalışmada, 9 adet tavşana kulakta marjinal venden, kilo başına 0.3 gram'dan başlayarak, 0.1 gram/kg şeklinde artan dozlarda olmak üzere morfin verdik. Uygulamadan 1 saat sonra olguları öldürerek kan, idrar ve kemik iliği örneklerin toksikolojik inceleme için aldık. Olgunun diğer ekstremite kemiklerini toprağa gömerek 7.günde ve 14. günde kemikleri çıkararak kemik iliği örneklerini tekrar aldık. Örnekler CEDİA cıhazı ile analiz edildi. Olgularımızda kilo başına verilen morfin düzeyi ve her olguya verilen toplam doz arttırıldıkça kanda yapılan analizde tespit edilen morfin konsantrasyonunda da düzenli bir artış görüldü. İdrar örneklerinde yaptığımız incelemede her olguda yüksek miktarda morfin tespit edildi. Tespit edilen morfin konsantrasyonları ile kanda tespit edilen morfin konsantrasyonları arasında kantitatif olarak lineer bir ilişki görülmedi. Kan morfin düzeyleri, olgulardan ilk anda alınan kemik iliğinde saptanan morfin düzeyleri ile karşılaştırıldığında kanda tespit edilen morfin konsantrasyonu ile korrele olarak kemik iliği değerlerinde de anlamlı bir artış görüldü. Olguların kanında saptanan morfin miktarını postmortem 7.ve 14. gün alınan kemik iliklerinde de, kan morfin düzeyinde görülen artışa paralel olarak kemik iliğinde saptanan morfin düzeyinde de artış görülmektedir. Postmortem 7.ve 14 günde saptanan kemik iliği morfin düzeyleri ilk anda alınan kemik iliği ölçümlerine göre genel olarak düzenli bir azalma görüldü. Uyuşturucu madde alımına bağlı ani ölümlerde saç gibi dayanıklı dokularda uyuşturucuya rastlanamayabilir ve kanın kontamine olduğu veya bulunmadığı durumlarda yada iskelet halde bulunmuş cesetlerde kemik iliği değerleri en önemli deliller haline gelir. Bu konuda yapılacak çalışmalar adli toksikoloji olgularında faydalı ve aydınlatıcı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In sudden, unexpected deaths, traumatic or pathologic mechanism must be excluded as possible causes of death and selection and preservation of appropriate speciemens for toxicologic analyzes is very important. For toxicologic analyses generally used speciemens are blood and urine. Frequently forensic toxicologist is faced with situations in which contamination and decomposition exclude the collection of blood samples suitable for analytical purposes. In such cases, to prove the availability of bone marrow analyses, 9 albino rabbits were injected morphine into the marginal ear vein in 0.1 mg/kg increased doses from 0,3 gram/kg for each rabbit. One hour after dosing, the rabbits were sacrified and blood, urine and bone marrow samples were collected for analyses. The other extremite bones were buried and postmortem seventh and fourteenth day, these bones were again excavated and bone marrow speciemens were collected. CEDIA were used for analyzes. In cases, ıt is showed that the increase in the given total morphine doses and morphine doses per kilogram of cases, also increase blood morphine concentration. In urine samples, high morphine doses were detected. There were no quantitative linear relationship between the concentration of morphine in urine and blood. In comparision of blood morphine concentration and and postmortem immediately collected bone marrow morphine concentration. There were statically meaningfull increase in bone marrow morphine concentration with increasing of blood morphine concentration. Also increasing of blood morphine concentration for cases was correlated with postmortem seventh and fourteenth day morphine concentration. Morphine concentration of postmortem seventh and fourteenth day bone marrow decreased generally regularly according to postmortem immediately collected bone marrow morphine concentration. İn drug related sudden deaths, drugs cannot be obtained in resistant tissues like hair and in cases of contamination and decomposition exclude the collection of blood or in sceletone remains, bone marrow becomes the most available evidence. It's thought that further research in this area is usefull and needed for forensic toxicology.