An elementary mathematics teacher's pedagogical reasoning in selecting learning activities
Bir ilköğretim matematik öğretmeninin etkinlik seçimlerine ilişkin pedagojik akıl yürütme süreçleri
- Tez No: 286177
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDİNÇ ÇAKIROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen ve Matematik Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu çalışmanın amacı, bir ilköğretim matematik öğretmeninin dersleri için etkinlik seçimine yönelik pedagojik akıl yürütme sürecinin incelenmesidir. Bu amaçla öğretmenin matematik dersleri için etkinlik seçerken verdiği karar ve vardığı yargılar, bu karar ve yargıların arkasındaki nedenler incelenmiştir. Nitel durum çalışması yapılmış olup, ilgili veriler 2008-2009 bahar dönemi içinde ve 2009-2010 sonbahar dönemi içinde toplanmıştır. Çalışmanın durumunu derslerinde etkinlik kullanımıyla bilinen bir öğretmen oluşturmaktadır.Çalışma sonunda, öğretmenin etkinlik seçimine yönelik akıl yürütme sürecinde göz önünde bulundurduğu hususların iki ana grupta toplantığı görülmüştür. İlk grup, etkinliklerin öğrencilerin öğrenme süreçlerini nasıl etkileyeceğinin göz önünde bulundurulmasıdır. İkinci grup ise öğretmenin kendi öğretim sürecini nasıl organize edeceğinin göz önünde bulundurmasıdır. İlk grupta, öğrencilerden etkinliklerde beklenen işlere ait özellikler; öğrencilerin kavramları nasıl anlayacakları, kavrama biçimleri ve olası kavram yanılgıları; ve öğrenci motivasyonuna ilişkin hususların dikkate alındığı görülmüştür. Diğer taraftan ikinci grupta ise, etkinliklerin ait olduğu derslerin kazanımları, ders akışı, etkinliklerin amaçları; etkinliklerdeki zaman kullanımı, etkinliklerde kullanılacak malzeme ve kaynaklara ilişkin hususların dikkate alındığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to explore an elementary mathematics teacher?s pedagogical reasoning on selection of learning activities. For this purpose, a teacher?s decisions and judgments while selecting activities for her mathematics lessons were examined.Qualitative case study was performed where; data was collected in the spring semester of 2008-2009 and in the fall semester of 2009-2010 academic year. The case of the study was a teacher who was known by using activities in her mathematics lessons.Results revealed that the teacher had two main groups of considerations in her pedagogical reasoning on selection of activities. The first group is considering how activities will affect students? learning and the second group is considering how to organize her teaching. Considering how activities will affect students? learning is related to characteristics of the tasks within the activities, students? understanding concepts: their conceptions and misconceptions, and student motivation. On the other hand, considering activities in organization of activities is related to objectives of the lesson, lesson flow, purposes of the activities; time use for an activity, sources and materials to be used in the activities.