Global skeleton
Global iskelet
  1. Tez No: 286202
  2. Yazar: MURAT GENÇTAV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL TARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada, uzuvların hiyerarşisini ve simetri betimleyicilerini yakalayan yeni bir şekil betimleme şeması önerilmiştir. Uzuvlar ve simetri betimleyicileri eşzamanlı ve birbirini tamamlayıcı bir şekilde, şekil alanı üzerinde tanımlı ve reel bir fonksiyon kullanılarak çıkarılmıştır. Bu fonksiyon şekil alanındaki global ve yerel etkileşimlerden ortaya çıkmış olup, lineer eliptik bir kısmi diferansiyel denkleme bir integral terim eklenmesiyle elde edilen denklemin çözümüdür. Uzuv hiyerarşileri fonksiyonun seviye kümeleri ve watershed bölgelerinden çıkarılıp ikili ağaç yapısında; simetri betimleyicileri ise tepe noktaları ile watershed bölgelerinden çıkarılıp tek derinlikli ağaç yapısında temsil edilmiştir. Global iskelet adı verdiğimiz simetri betimleyicileri iki ayrı simetri soyutlamasından oluşmaktadır. Çevresel uzantılar ve önemli sınır ayrıntıları geleneksel iskelet betimleyicileri formunda yakalanmıştır. İkinci olarak,şeklin kaba gövdesi yine bir watershed bölgesi formunda yakalanmıştır. Bu bölge kararlılığı ve önemli şekil özelliklerini temsil etmesi bakımından güçlü bir araç olarak değerlendirilmektedir. Bunlara ek olarak, uzuv eşlemeye yönelik önemli bir teknik katkı olarak uzuv hiyerarşisi ağacına olasılıksal bir yapı kazandıran rastgele hiyerarşi ağacı sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
A novel and unconventional shape description scheme is proposed which captures the hierarchy of parts and medial descriptors. Both the parts and the medial descriptors are extracted simultaneously, in a complementary fashion, using a real valued function defined over the shape domain. The function arises out of both global and local interactions within the shape domain and it is related to an extension of a linear elliptic PDE with an integral term. The part hierarchies, extracted via level sets and watersheds of the function, are organized into proper binary trees, and the medial descriptors, extracted via ridges and watersheds of the function, are organized as rooted depth-1 trees. The medial descriptors (we named global skeleton) consist of two distinct medial abstractions. The limbs and prominent boundary features arecaptured in the form of conventional skeletons. Secondly, the coarse structure of the shape is captured in the form of a watershed region, which is a powerful tool in respect to both stability and representation of prominent shape properties. Additionally, as an important technical contribution that addresses part matching, the randomized hierarchy tree is introduced that endows the part hierarchy tree with a probabilistic structure.