Goal oriented modeling of situation awareness in a command and control system
Bir komuta kontrol sistemindeki durum farkındalığının amaç tabanlı olarak modellenmesi
- Tez No: 286203
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİT OĞUZTÜZÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tez, bir komuta kontrol sistemindeki durum farkındalığının amaç tabanlı olarak modellemesini sunar. Modelleme için ajan tabanlı bir yazılım geliştirme yöntemi olan Tropos kullanılmıştır. Tropos metodolojisinin kullanımı, Komuta ve Kontrol aktörlerinin amaçlarını ve birbiriyle olan ilişkilerini bilgi seviyesinde tasvir etmemizi sağlar. Bunu göstermek için Hava Savunma Komuta ve Kontrol Sisteminin Durum Farkındalığı bileşeninin mimari tasarımını elde etmeyi amaçladık. Bu çalışma, amaç tabanlı yöntemlerin karmaşık sistemlerin modellenmesinin gereksinim analizi sırasında başarılı bir şekilde kullanılabileceğini önerir. Komuta ve Kontrol varlıklarının aralarında ilişkiler analiz edilerek Komuta ve Kontrol sistem mimarisinin modülerliği arttırılabilir.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a preliminary goal oriented modeling of situation awareness in a command and control system. Tropos, an agent oriented software development methodology, has been used for modeling. Use of Tropos allows us to represent, at the knowledge level, the Command and Control actors along with their goals and interdependencies. Through refinement we aim to derive an architectural design for the Situation Awareness component of an Air Defense Command and Control system. This work suggests that goal oriented methodologies can be successfully used in the modeling of the complex systems at the requirement analysis phase. By analyzing dependencies between Command and Control entities, it should be possible to improve the modularity of the Command and Control system architecture.