Preparation and characterization of silver sers nanotags
Yüzeyde güçlendirilmiş raman spektroskopisi için gümüş nano-etiketlerin hazırlanması ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 286211
  2. Yazar: SEDA KİBAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜRVET VOLKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Etiketler, bağlandıklara moleküllere imzalarını taşıyarak makroskopik ve mikroskopik dünyasında nitel ve nicel olarak tayini mümkün kılan maddelerdir. Son günlerde, Yüzeyde Güçlendirilmiş Raman Spektroskopisi, optik dayanıklı-etiket sistemleri içerisinde favori haline gelmiştir. Yüzeyde Güçlendirilmiş Raman tayinleri ve görüntüleme teknolojilerindeki ilerleme, güçlü ışık saçılım özelliği taşıyan Raman etiketlerin elde edilebirliğine bağlıdır.Bu çalışmada, çeşitli YGRS nano etiketler hazırlanmıştır. İdeal bir YGRS nano etiketi, güçlendirme için çekirdek nanoparçacık, imza için Raman aktif molekül ve koruma ve ileri yüzey modifikasyonlar için tabaka olmak üzere üç parçadan oluşmaktadır.Çekirdek malzeme olarak, gümüş nanoparçacıklar, sodyum sitratın indirgeyici olarak kullanıldığı kimyasal indirgeme metodu takip edilerek hazırlanmıştır. Hazırlanan Ag parçacıkların sağladığı güçlendirme araştırılmıştır. Ag parçacıkları, kolloidsel kararlılık ve ileri yüzey modifikasyonları için kontrol edilebilir kalınlıkta silika ile kaplanmıştır.Poiztif yüklü boyalar olan brilliant cresyl blue (BCB), cresyl fast violet (CFV) ve cresyl violet (CV) kullanılarak Ag-BCB@SiO2 Ag-CFV@SiO2 ve Ag-CV@SiO2 olmak üzere üç farklı tek boya gömülü nano etiketler hazırlanmıştır. Silika kalınlığı ve reaksiyon ortamındaki boya derişiminin silica kalınlığına olan etkisi incelenmiştir. Hazırlanan nano etiketlerin kararlılığı ve kullanılan metodun tekraranabilirliği çalışılmıştır.Çoklu boya gömülü nano etiketler, BCB ve CFV çözeltileri çeşitli oranlarda karıştırılarak hazırlanmıştır. Elde edilen Ag-BCB-CFV@SiO2 nano etiketlerin Raman spektrumları, her iki boyanın tipik piklerini iyi bir ayrımla başarıyla sergilemiştir. BCB ve CFV boyaları arasındaki derişim oranının, elde edilen spektruma yansıdığı gözlemlenmiştir. Gömülme çalışmasında kullanılan boyaların derişim oranı ile sinyal yoğunlukları oranı arasında doğrusal bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Tags are materials used for labeling substances and so make possible the qualitative and quantitative analysis both in macroscopic and microscopic world. Nowadays, surface enhanced Raman spectroscopy became the favored one among the optical based-tag detection systems. Progress in surface enhanced Raman detection and imaging technologies depends on the availability of Raman labels with strong light scattering characteristics.In this study various SERS nanotags were prepared. An ideal SERS nanotag consists of three parts, core nanoparticle for enhancement, Raman active molecule for signature and a shell for protection and further functionalization.As a core material, silver nanoparticles were prepared using the chemical reduction method with sodium citrate as reductant. SERS enhancement provided by Ag particles prepared was examined. For colloidal stabilization and further surface modifications, silica with a controlled thickness was deposited on Ag nanoparticles.Three single-dye doped nanotags, Ag-BCB@SiO2 Ag-CFV@SiO2 and Ag-CV@SiO2 were prepared using positively charged dyes, brilliant cresyl blue (BCB), cresyl fast violet (CFV) and cresyl violet (CV). The effects of silica thickness and dye concentration in the reaction medium were examined. Stability of prepared nanotags and repeatability of the method were investigated.Multi-dye doped nanotags were prepared using BCB and CFV solutions mixed at various concentration ratios. Resulting Raman spectra Ag-BCB-CFV@SiO2 nanotags successfully exhibited characteristic peaks of each dye with a good resolution. In addition, the molar ratio between dyes BCB and CFV was reflected on the related spectra. A linear correlation was observed between the molar ratio of the dyes and their Raman intensity ratio.