Preparation and characterization of silica coated magnetite nanoparticles and labeling nonradioactive Re as a surrogate of Tc-99m for magneticly targeted imaging
Manyetik olarak hedefe yönlendirilmiş görüntüleme için silika kaplı manyetik nanoparçacıkların hazırlanması, karakterizasyon çalışmalarının yapılması ve Tc-99m'nin vekili olarak radyoaktif olmayan Re ile etiketlenmesi
  1. Tez No: 286212
  2. Yazar: ÜMİT ZENGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜRVET VOLKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Çeşitli karakteristik özelliklerinden dolayı manyetik nanoparçacıklar çok sayıda alanda kullanılmaktadır. Bunların arasından en çok tercih edilenlerden birisi de demir oksit nanoparçacıklardır. Bu çalışmada ise demir oksit nanoparçacıkların bir çeşidi olan magnetit nanoparçacıklar kullanılmıştır. Dar bir boyut dağılımı aralığına sahip magnetit nanoparçacıkları kontrol edilebilir birlikte çöktürme yöntemiyle sulu ortamda sentezlenmiştir. Bu parçacıkların karakterizasyonu elektron mikroskobu yöntemleri (SEM ve TEM), kristal yapı analizi (XRD), parçacık boyut analizi, titreşimli örnek. manyetometresi (VSM) ve Raman spektrometresi ile yapılmıştır.Nanoparçacıklar tetraetilortosilikatın (TEOS) hidroliz ve polikondasyon olmasından yararlanarak etanol içerisinde ince silika tabakası (20 nm) ile alkali ortamda kaplanmıştır. Silika kaplamanın varlığı enerji saçınımlı X ışını spektrometri (EDX) ölçümleriyle araştırılmıştır. Amino silan kaplama maddesi olan (3-aminopropil)trietoksisilan ile yüzey modifikasyonundan sonra bir çapraz bağlayıcı olan glutaraldehid kullanılarak histidin amin gruplarına kovalent bağlanmıştır. Karbonil kaynağı olarak karbon monoksit ve indirgeyici madde olarak amino boran(BH3NH3) kullanılarak renyumun karbonil kompleksi olan [Re(CO)3(H2O)3]+ indirgeyici karboksilasyon aracılığıyla sentezlenmiştir. Kompleks oluşumu, yüksek performans sıvı kromatografi - indiktüf olarak eşleşmiş plazma - kütle spektrometresi sistemiyle takip edilmiş ve %95 verimle perrenatın komplekse dönüşümü başarılmıştır. Manyetik nanoparçacıklar renyum kompleksi ile kararsız H2O gruplarının imidazol gruplarıyla yer değiştirmesi sonucu %86.8 verimle etiketlenmiştir. Böylece hazırlanan parçacıklar in vitro koşullarına oldukça dayanıklılık göstermiştir. Bu noktada renyum radyoaktif 99mTc'un vekili olarak seçilmiştir. Fakat radyoaktif renyum izotopları (186-Re ve 188-Re) radyoaktif terapide de kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Magnetic nanoparticles have been used in many areas owing to their variable characteristic behaviors. Among these iron oxide nanoparticles are one of the mostly preferred type of nanoparticles. In this study Fe3O4, namely magnetite, which is one type of magnetic iron oxide nanoparticles was used. Magnetite nanoparticles with a narrow size distribution were prepared in aqueous solution using the controlled coprecipitation method. They were characterized by electron microscopic methods (SEM and TEM), crystal structure analysis (XRD), particle size analyzer, vibrating sample magnetometer (VSM) and Raman spectrometry. The nanoparticles were coated with a thin (ca 20 nm) silica shell utilizing the hydrolysis and the polycondensation of tetraethoxysilane (TEOS) under alkaline conditions in ethanol. The presence of silica coating was investigated by energy dispersive X-ray spectrometer (EDX) measurement. After surface modification with an amino silane coupling agent, (3-Aminopropyl)triethoxysilane, histidine was covalently linked to the amine group using glutaraldehyde as cross-linker. Carbonyl complexes of rhenium [Re(CO)3(H2O)3]+ was prepared through reductive carboxylation utilyzing gaseous carbon monoxide as a source of carbonyl and amine borane (BH3NH3) asthe reducing agent. The complex formation was followed by HPLC- ICP-MS system and 95% conversion of perrhanete into the complex was achieved. The magnetic nanoparticles were then labeled with the Re complex with a yield of 86.8% through the replacement of labile H2O groups with imidazolyl groups. Thus prepared particles were showed good stability in vitro. Herein rhenium was selected as a surrogate of radioactive 99mTc. However radioactive isotopes of rhenium (186-Re and 188 Re) is also used for radioactive therapy.