Utilization of social networking websites in education: A case of Facebook
Sosyal ağ web sitelerinin eğitimde kullanılması: Facebook örneği
- Tez No: 286227
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAT ÇAĞILTAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü
- Sayfa Sayısı: 303
Özet
Bu çalışma sosyal ağ web sitelerinin kullanım ve doyum değerlendirmesini ve sosyal ağ web sitelerinin öğrenme-öğretme süreçlerinde kullanılmasına yönelik avantajların ve sorunların tespit edilmesini içermektedir. Oldukça yaygın ve sık kullanılan Facebook sosyal ağ web sitesi, bu çalışma için örnek durum olarak seçilmiştir. Çalışma başlıca dört adımdan oluşmaktadır; Facebook'un kullanım ve doyum analizi, Facebook'un eğitimde kullanılabilirlik analizi, önceki iki adımı içeren görüşme analizleri ve Facebook üzerinde gerçekleştirilen bir dersin sonuçlarının analizi. Bu çalışmada anket, görüşme çizelgesi ve açık uçlu sorular ile hem nitel hem de nicel veri toplanmıştır. Nitel veriler nitel veri analiz yöntemleriyle, nicel veriler ise SPSS yazılımı kullanılarak analiz edilmiştir.Çalışma sonuçları kullanışlı bir araç olarak algılanan Facebook'un öğretim etkinlikleri için kullanım potansiyeli olduğunu göstermiştir. Oldukça yeni bir ortam olmasının, katılımcıların Facebook üzerinden bir öğrenme gerçekleştirmek için endişeli olmalarına neden olduğu görülmüştür. Çalışma katılımcılarının çoğu Facebook'un eğitime destek materyali olarak kullanılmasının daha uygun olduğunu belirtmişlerdir. Facebook'un daha iyi eğitim entegrasyonu için bireysel farklılıkların ve alternatif öğretim yöntemlerinin çalışılması gerektiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to seek fundamental uses and gratifications of a social networking website, Facebook as a case, and the possible advantages and the challenges of utilization of Facebook for instructional activities. The research study encompassed four main steps; the analysis of uses & gratifications of Facebook, the analysis of Facebook utilization possibilities for instruction, the interviewing for two preceding steps, and the realization and analysis of a course on Facebook. In the study both qualitative and quantitative data were gathered through questionnaires, interviews and open-ended questions. The qualitative data was analyzed according to qualitative data analysis techniques and quantitative data was analyzed using SPSS software.The results showed that Facebook which is perceived as a usable tool has a potential utilization for instructional activities. As quite new context, the participants seemed concerned about participating any learning activity on Facebook. Most of the participants in all steps of the study emphasized that Facebook should be a supplementary material for instructional activities. It is concluded that individual differences and alternative methods must be studied for better integration of Facebook into education.