Chaos in an electromegnetically pumped free-electron laser with a guide magnetic field
Elektromanyetik dalga ile pompalanmış, kılavuz manyetik alanlı serbest elektron lazerinde (sel) kaos
- Tez No: 28623
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN BİLİKMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
oz ELEKTROMANYETİK DALGA İLE POMPALANMIŞ, KILAVUZ MANYETİK ALANLI SERBEST ELEKTRON LAZERİNDE (SEL) KAOS OMAR, Ahmad Yousef Doktora Tezi, Fizik Anabilim Dalı Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Sinan BİLİKMEN Mayıs, 1993, 45 sayfa. Büyük genlikli, geriye doğru yayılan bir elektromanyetik dalga, eksenel yönde kılavuz bir manyetik alan ve radyasyon alanı içinde hareket eden elektron için bir Harniltonyan formüle edildi. Analitik hesaplar bu Hamiltonyan'm integre edilemez ve bazı ilk şartlar altında kaos olduğunu gösterdi. Konvansiyonel serbest elektron lazeri ile karşılaştırıldığında elektromanyetik wiggler'li serbest elektron lazer sisteminin pendormotif rezonanstaki toplam enerjisi Ec elektronun kritik enerjisi 7C küçükken büyüktür. Bundan başka manyetostatik wig- glerli serbest elektron lazeri ile karşılaştırıldığında, elektron huzmesinin eşik dalga genliğindeki (Ar = Ac) kaos daha düşük radyasyon alanı genliklerinde bulundu. Elektromanyetik wigglerli SEL, statik manyetik alanlı SEL ile karşılaştırıldığnda bu özellikler elektromanyetik wigglerli SEL in orta büyüklükteki elektron enerji lerinde daha koherent ve verimli çalıştığını kanıtlamıştır. Anahtar Kelimeler : Serbest- Electron Lazeri (SEL), Elektromanyetik wiggler, Kaos, Elektron dinamiğinde, Harniltonyan, İntegre edilebilir. Bilim dalı sayısal kodu : 404.02.02 *4&* iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT CHAOS IN AN ELECTROMAGNETICALLY PUMPED FREE- ELECTRON LASER WITH A GUIDE MAGNETIC FIELD OMAR, Ahmad Yousef Ph. D. in Physics Supervisor: Prof. Dr. Sinan BİLİKMEN May, 1993, 45 pages. The Hamiltonian for an electron travelling through a large amplitude backward electromagnetic wave, an axial guide magnetic field and radiation field is formulated. Analytical calculations show that this Hamiltonian is noninte- grable, and can become chaotic for certain initial conditions. Equilibrium condi tions are derived in the limit where the radiation field is absent. Compared to a conventional FEL, the total energy of the system at pondermotive resonance Ec is large, while the electron's critical energy 7C is low for an electromagnetic wiggler FEL. Moreover, the threshold wave amplitude (Ar = Ac) of beam chaoticity is found at lower values of the radiation field amplitude compared to a magneto- static wiggler FEL. Previous features confirmed that an electromagnetic wiggler FEL can operate more coherently and more efficiently at moderate particle ener gies compared to a magnetostatic wiggler FEL. Keywords : Free- Electron Laser (FEL), Electromagnetic wiggler, Chaos, Chaotic electron dynamics, Hamiltonian, Integrability. Science Code : 404.02.02 T «fiİMUStOH MtHKta 111