Implementation of X-tree with 3D spatial index and fuzzy secondary index
3B uzamsal dizinli ve bulanık ikincil dizinli X-ağacı gerçekleştirimi
- Tez No: 286244
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN YAZICI, YRD. DOÇ. HALİT OĞUZTÜZÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Coğrafi Bilgi Sistemleri uygulamalarında çok boyutlu veri kümeleri son yıllardadaha yaygın kullanılmaktadır. Bu büyük veri kümeleri üzerinde etkili sorgulamayapmak önemli bir problem haline gelmiştir. Bu amaçla devasa veri kümeleri iledizin oluşturmadan önce, etkili bir dizinleme yapısı seçmek kaçınılmaz bir gerekliliktir.Bu tezin amacı, 3B uzamsal verileri birincil dizinde ve bulanık nitelikleri ikincil dizindeiçerebilen etkili, esnek ve genişletilebilir bir dizin yapısı oluşturmaktır. Bu yapıdakibirincil ve ikincil dizinler tek bir yapı bünyesinde ele alınmıştır. İlk olarak X-ağacıyapısı kullanarak 3B uzamsal birincil dizin oluşturulmuş, sonrasında bulanık ikincil dizinX-ağacı yapısı üzerine kaplanmıştır. Bütünleşmiş yapının, 3B uzamsal birincil dizinile bulanık ikincil dizinin ayrı ayrı ele alındığı ayrık dizin yapılarının kullanımındandaha etkili olduğu belirli sorgular üzerinde gösterilmiştir. Ayrık dizin yapısında,3B uzamsal birincil dizini X-ağacı dizin yapısını kullanarak ve bulanık ikincil diziniise B+ ağacı dizin yapısını kullanarak sağladık.
Özet (Çeviri)
Multidimensional datasets are getting more extensively used in GeographicInformation Systems (GIS) applications in recent years. Due to large volume of thesedatasets efficient querying becomes a significant problem. For this purpose, beforecreating index structure with these enormous datasets, choosing an efficient indexstructure is an urgent necessity.The aim of this thesis is to develop an efficient, flexible and extendible indexstructure which comprises 3D spatial data in primary index and fuzzy attributes insecondary index. These primary and secondary indexes are handled in a coupledstructure. Firstly, a 3D spatial primary index is built by using X-tree structure, andthen a fuzzy secondary index is overlaid over the X-tree structure. The coupledstructure is shown more efficient on a certain class of queries than uncoupled indexstructures comprising 3D spatial data in primary index and fuzzy attributes insecondary index separately. In uncoupled index structure, we provided 3D spatialprimary index by using X-tree index structure and fuzzy secondary index by usingBPlusTree index structure.