Molecular analysis of beta lactamases in clinical Acinetobacter baumannii isolates from intensive care units
Yoğun bakım ünitelerinden izole edilen klinik Acinetobacter baumannii izolatlarında beta-laktamazların moleküler analizi
  1. Tez No: 286266
  2. Yazar: AYLİN ÜSKÜDAR GÜÇLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE GÜL GÖZEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Mikrobiyoloji, Clinical Microbiology and Infectious Diseases, Microbiology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Acinetobacter baumannii izolatlarında karbapenem direnci artmakta olan birhalk sağlığı problemidir ve enfeksiyonların tedavisinde önemli bir sorunoluşturmaktadır. Bugüne kadar A. baumannii izolatlarında çeşitli karbapenem hidrolizeden ß-laktamazlar tanımlanmıştır. Bu çalışmada Gülhane Askeri Tıp Akademisiyoğun bakım ünitelerinden izole edilen A. baumannii izolatlarında karbapenemdirenci multipleks PCR ve paralel fenotipik testlerle araştırılmıştır. Mayıs 2006 Ocak2010 yılları arasında 138 A. baumannii izolatı toplanmıştır. İzolatlar tür düzeyindetanımlanmış ve antimikrobiyal duyarlılık testleri yapılmıştır. İmipenem vemeropenemin MİK değerleri E-test metodu ile saptanmıştır. Karbapenemdirençli izolatlar takibeden çalişma için seçilmiştir. Öncelikle izolatlarda karbapenemazvarlığı gösterilmiştir. Metallo-beta-laktamazların (MBL) varlığı da araştırılmıştır.OXA carbapenemazların dört grubu (OXA-23, OXA-24, OXA-51 ve OXA-58)multiplex PCR yöntemiyle çalışılmıştır. Nükleotid dizi analizi yapılmıştır. Testlerdensonra saptanan 61 klinik izolatın hepsinin imipenem ve meropenem direnci gösterdiğibulundu. İmipenem ve meropenem için sırasıyla MİK50 16 and >32; MİK90 ise 192and >32 bulunmuştur. Modifiye Hodge Testi (MHT) 61 A. baumannii izolatınınhepsinde pozitif olarak tespit edildi. İzolatların hiçbiri MBL aktivitesi göstermedi. 61izolatın hepsi blaOXA-51 geni; 50 izolatta blaOXA-23 geni; 11 tanesindeyse blaOXA-58geni saptandı. OXA-24 enzimlerini kodlayan alellere hiçbir izolatta rastlanmadı. Buçalışma, bölgemizdeki klinik izolatlarda blaOXA-51, blaOXA-23, ve blaOXA-58 dirençgenlerinin bulunduğunu göstermiştir. Ancak, blaOXA-24 geni ya hiç bulunmamakta yada oldukça düşük frekansda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Carbapenem resistance in Acinetobacter baumannii is a growing public healthconcern and represents a serious problem for treatment of the infection. Severalcarbapenem-hydrolysing ß-lactamases have been identified from A. baumannii so far.In this study carbapenem resistance in A.baumannii strains recovered from intensivecare units of Gulhane Military Medical Academy, Turkey, were investigated viamultiplex PCR and with parallel phenotypic tests. From June 2006 to January 2010,138 clinical A. baumannii isolates were collected. Identification and antimicrobialsusceptibility tests of the isolates were performed. The MICs of imipenem andmeropenem were determined by using E-test method. Carbapenem resistant A.baumannii strains were included for further study. Firstly, the presence ofcarbapenemases were determined. The presence of Metallo-beta-lactamase (MBL)were also investigated. Detection of the four groups of OXA carbapenemases (OXA-23, OXA-24, OXA-51 and OXA-58) was carried out using a multiplex PCR assay.Sequence analyses were performed. Non-duplicate, multidrug resistant 61 clinical A.baumannii isolates were found to be resistant to imipenem and meropenem. In the 61isolates, the MIC50 of imipenem and meropenem were 16 and >32; MIC90 were 192and >32 respectively. Modified Hodge Tests (MHT) were positive for all 61 A.baumannii strains. None of these isolates showed MBL activity. As determinedthrough multiplex PCR, all of the 61 isolates had blaOXA-51 genes, 50 isolates hadblaOXA-23, and 11 isolated had blaOXA-58 genes. Alleles encoding OXA-24-likeenzymes were not detected in any isolates. This study indicated that the clinicalisolates in our region contained blaOXA-51, blaOXA-23, and blaOXA-58 resistance genes.However, blaOXA-24 gene was either absent or occur in very low frequency.