Road safety audit and a case study on Akyurt-Kalecik road
Kara yolu trafik güvenliği kontrolü ve Akyurt-Kalecik yolunun incelenmesi
- Tez No: 286283
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CUMHUR AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Trafik, Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Traffic, Transportation, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Trafik kazaları bütün dünya için sosyal, sağlık ve ekonomik açılardan ciddi bir tehlike oluşturmaktadır. Türkiye'de trafik kazaları her yıl artmaktadır. Bu tezde, mevcut yolların karayolu güvenlik kontrolleriyle ilgili olarak farklı ülkelerin mevcut deneyimlerini ortaya koymak amacıyla çalışmalar yürütülmüştür. Etüdün uygulanmasına ilişkin değişik yaklaşımlar dikkate alarak Türkiye şartlarına uyum sağlayan mevcut yolların karayolu trafik güvenliği kontrolleri yol güvenlik etütlerinin uygulanmasına yönelik bir yöntem önerilmiştir.Önerilen yöntemin, karayolu ağına, izlenmesine ve iyileştirilmesine katkılarını değerlendirmek amacıyla örnek bir çalışma uygulanmıştır. Çalışmaya dayanarak, sonuçları ve olası iyileştirme önerilerini özetleyen bir etüt raporu hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Road accidents are serious problems throughout the world considering social, health and economic terms. The number of road accidents in Turkey tends to increase every year. In this thesis, the studies were performed to summarize actual practices of road safety auditing on existing roads in different countries. By taking account these different opinions and auditing procedures into account a strategy for road safety auditing on existing roads that fits to Turkish road conditions is proposed. For an evaluation, a case study was conducted in order to determine whether the proposed methodology adds a value to the highway network follow up and improvements. Based on this study, the audit report was prepared to summarize findings with possible countermeasures.