Performance benchmarking of cellular network operators in Turkey
Türkiye?deki hücresel ağ operatörlerin performans kıyaslanması
  1. Tez No: 286284
  2. Yazar: RANA KADIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma operatörlerin ağ servis performansının, servis kalitesi açısından değerlendirilmesi ve diğer bir operatör ile kıyaslanması üzerine hazırlanmıştır. Mobil operatörlerin servis kalitesinin kıyaslanması için uygun performans göstergeleri belirlenmiştir.Performans değerlendirilmesi anahtar performans indikatörleri ile yapılmaktadır. Performans indikatörleri her bir kıyaslanacak operatör için belirlenen bir güzergahtan araçlı test metodu ile toplanarak elde edilmiştir. İndikatörlerin en önemlilerinden biri olan ses kalitesinin kıyaslanması için ?² ve Fisher test istatistiksel kıyaslama yöntemi anlatılmış ve sonuçları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis is prepared for assessing and benchmarking network operators? service quality on the basis of quality of service. In order to make comparisons between mobile operators? service quality, appropriate performance indicators are identified. Performance is evaluated by key performance indicators. Performance indicators are obtained by vehicle test method on a specified route for each operator to be compared. One of the most important indicators, voice quality benchmarking is performed by ?² and Fisher test. These statistical methods for benchmarking are explained and results are discussed.