Outer approximation algorithms for the congested p-median problem
Kalabalık p-ortanca problemi için dış yaklaşım algoritması
- Tez No: 286293
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE ALPER YILDIRIM, DOÇ. DR. HANDE YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu tez kapsamında, bilinen bir tesis yerleşimi problemi olan p-ortanca probleminingenelleştirilmiş hali üzerinde calışılmaktadır. Problem; verilen müşterigrubu, potansiyel tesis kümesi ve pozitif p tamsayısı bilgileri doğrultusunda ptane tesisi seçmeyi ve müşteriler ile hizmet aldıkları tesisler arasındaki ulaşımsürelerinin toplamını en azlayacak şekilde her müşteriyi seçilen bir tesise atamayı amaçlamaktadır. Klasik p-ortanca problemi sadece müşteriler ve tesislerarasındaki ulaşım sürelerini dikkate almaktadır. Ancak, bir çok uygulamadamüşterilerin memnuniyetsizliği, tesislerdeki bekleme süresiyle yakından ilgilidir.Bekleme süresi, tesise atanan toplam insan sayısının artan bir fonksiyonudur.Bu duruma dikkat çekmek amacıyla, belirli bir tesis için, müşteri memnuniyetsizliıgini müşterinin söz konusu tesise olan ulaşım süresine ve bu tesisin hizmetverdiği toplam insan sayısına bağlı bir fonksiyon olarak tanımlıyoruz. İkinci kısım,bir müşterinin o tesisten hizmet alma isteksizliğinin seviyesini, tesisin kullanımderecesine bağlı bir fonksiyon olarak yansıtmaktadır. Bu ilişkiyi artan dışbükeybir fonksiyon kullanarak modellediğimiz için modelimiz dışbükey karışık tamsayılıdoğrusal olmayan programlama modelidir. Sadece amaç fonksiyonunun doğrusalolmaması gerçeğini göz önünde bulundurarak iyi bilinen dış yaklaşım algoritmasının farklı türlerini önermekteyiz. Kapsamlı hesaplama sonuçlarımız algoritmalarımızın var olan çözümmleyiciler ile rekabet edebilecek durumda olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we study a generalization of the p-median problem, which is awell-known facility location problem. Given a set of clients, a set of potential facilities,and a positive integer p, the p-median problem is concerned with choosingp facilities and assigning each client to an open facility in such a way that the sumof the travel times between each client and the facility that serves that client isas small as possible. The classical p-median problem takes into account only thetravel times between clients and facilities. However, in many applications, thedisutility of a client is also closely related to the waiting time at a facility, whichis typically an increasing function of the demand allocated to that facility. In anattempt to address this issue, for a given potential facility, we dene the disutilityof a client as a function of the travel time and the total demand served by thatfacility. The latter part reects the level of unwillingness of a client to be servedby a facility as a function of the level of utilization of that facility. By modelingthis relation using an increasing convex function, we develop convex mixed integernonlinear programming models. By exploiting the fact that nonlinearity onlyappears in the objective function, we propose dierent variants of the well-knownouter approximation algorithm. Our extensive computational results reveal thatour algorithms are competitive in comparison with the o-the-shelf solvers.