Centralized and decentralized management of water resources with multiple users
Merkezi ve merkezi olmayan su kaynaklarının cok kullanıcılı yonetiımi
- Tez No: 286316
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE BERK, PROF. DR. ÜLKÜ GÜRLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Buçalışmada iki periyotluk dinamik oyun teorisi yapısında çok kullanıcılı suyunenvanter yönetimini iki farklı durum için gözlemledik. Özellikle, ilk olarak herbir kullanıcılı ortak bir akiferden su pompalayabildiği, kararlarını bireysel olarakkooperatif olmayacak şekilde aldıkları (i) merkezi olmayan yeraltı suyu yönetimiproblemini, (ii) merkezi bir planla bir sosyal plancının önerisiyle kullanıcılarınsu pompaladıkları durumları inceledik ve n tane birbirinden farklı kullanıcınınortak bir akifer alanına dağıtıldığı durumu gözlemledik. Ayrıca, akiferin üzeriniörten şerit, halka, iki katmanlı halka, çok katmanlı halka ve ızgara gibi değişikgeometrik konfigürasyonları inceledik. Her bir konfigürasyonda, optimal yeraltısuyu kullanımıyla ilgili analitik sonuçlar elde edildi ve merkezi ve merkeziolmayan durumlar için sayısal örnekler verildi. Sonrasında, yüzey ve yeraltısuları yönetimini birlikte değerlendirdiğimiz birbirinden farklı iki kullanıcı içindinamik oyun teorisi yapısında iki periyotluk problemi göz önünde bulundurduk.Yani, merkezi olmayan yönetim planlaması için, her bir kullanıcı her ikisu kaynağından da kooperatif olmayan şekilde su kullanabilmektedir. Öte yandan,merkezi yönetim planlamasında ise, iki kullanıcı da her iki su kaynağını birsosyal planlamacının gözetimi altında kullanabilmektedir. Optimal su paylaşımıve kullanım politikaları her bir kullanıcı için merkezi ve merkezi olmayan durumlardaelde edilmiştir. Bazı konuyla alakalı varsayımlı sayısal örnekler de ayrıcaverilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we investigate two water inventory management schemes with multipleusers in a dynamic game-theoretic structure over a two-period planninghorizon. We first investigate the groundwater inventory management problem(i) under the decentralized management scheme, where each user is allowed topump water from a common aquifer making usage decisions individually in a noncooperativefashion, and (ii) under the centralized management scheme, whereusers are allowed to pump water from a common aquifer with the supervisionof a social planner. We consider the case of n non-identical users distributedover a common aquifer region. Furthermore, we consider different geometricconfigurations overlying the aquifer, namely, the strip, ring, double-layer ring,multi-layer ring and grid configurations. In each configuration, general analyticalresults of the optimal groundwater usage are obtained and numerical examplesare discussed. We then consider the surface and groundwater conjunctive usemanagement problem with two non-identical users in a dynamic game-theoreticstructure over a planning horizon of two periods. Optimal water allocation andusage policies are obtained for each user in each period under the decentralizedand centralized settings. Some pertinent hypothetical numerical examples arealso provided.