Application-specific heterogeneous network-on-chip design
Uygulamaya özgü türdeş olmayan mikrodevre ağ tasarımı
- Tez No: 286315
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZCAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
İşlemci ve bellek çekirdeği arasındaki artan haberleşme ihtiyacindan ötürü, Çok İşlemcili Mikrodevre Sistemler (CİMS)'deki işlemci çekirdekleri ve alt dizgeleri bağlamak için, uygulamaya özgü ve ölçeklenebilir Mikrodevre Ağlar (MA) ortaya çıktı. Uygulamaya özgü mikrodevre tasarımların zorluğu, haberleşmeden kaynaklı gecikme, güç tüketimi ve mikrodevre alanı gibi farklı ödünleşimler arasındaki doğru dengeyi bulmaktır.Bu tez, farklı özelliklere sahip işlemci çekirdeklerini, Serbest Kullanılabilir İş Yükü Grafiği (SKIYG)'nden üretilen iş yüklerine göre, belirlenen mikrodevre ağ alanina yerleştirmek için, dirimbilimsel ilhamlı evrimsel çözüm yolu ve 2 boyutlu çözüm yolunun kullanıldığı, yeni bir mikrodevre ağ tasarım yaklaşımını tanıtıyor. SKIYG, zaman çizelgelemesi ve bölüştürmede kullanılan, rastgele iş yükü üreten araçlardan bir tanesidir. Verilen iş yükü çizelgesine göre, türdeş olmayan çok işlemcili mikrodevredeki azami haberleşme maliyetini en aza indirgiyoruz. Özellikle haberleşme maliyeti üzerine yoğunlaşmamızın nedeni, çok işlemcili bir mimarideki haberleşme maliyetinin önemli bir gider olmasıdır. Deneysel sonuçlar, bizim yaklaşımımızın, kabul edilebilir bir güç tüketimiyle birlikte toplam haberleşme gecikmesini %27'lere kadar indirgediğini gösteriyor.
Özet (Çeviri)
With increasing communication demands of processors and memory coresin Systems-on-Chips (SoCs), application-specific and scalable Network-on-Chips(NoCs) are emerged to interconnect processing cores and subsystems in MultiprocessorSystem-on-Chips (MPSoCs). The challenge of application-specific NoCdesign is to find the right balance among different trade-offs such as communicationlatency, power consumption, and chip area.This thesis introduces a novel heterogeneous NoC design approach where biologicallyinspired evolutionary algorithm and 2-dimensional rectangle packingalgorithm are used to place the processing elements with various properties intoa constrained NoC area according to the tasks generated by Task Graph forFree (TGFF). TGFF is one of the pseudo-random task graph generators usedfor scheduling and allocation. Based on a given task graph, we minimize themaximum execution time in a Heterogeneous Chip-Multiprocessor. We specifically emphasize on the communication cost as it is a big overhead in a multi-corearchitecture. Experimental results show that our approach improves total communicationlatency up to 27% with modest power consumption.