Thermally cleavable multiarm and miktoarm star polymers via diels-Alder/retro Diels-Alder strategy
Diels-alder/retro Diels-Alder strateji ile termal olarak bölünen çok kollu ve farklı kollu polimerler
  1. Tez No: 286340
  2. Yazar: OYUNTUYA MUNKHBAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AMİTAV SANYAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Diels-Alder tepkimesi bir dien ve dienofil arasında gerçekleşen [4+2] halkasal katılım reaksiyonudur. Diels-Alder tepkimesinin, oda sıcaklığında, herhangi bir katalizör veya kimyasala ihtiyaç duymadan gerçekleşmesi ve ters tepkime olan retro Diels-Alder'in daha yüksek sıcaklıkta oluşması onu makromoleküler kimyada sıklıkla kullanılan bir metot haline getirmiştir. Bu reaksiyonun thermoreversible özelliğini kullanarak termal olarak bölünen çok kollu ve farklı kollu yıldız polimer sentezlenmiştir.İlgili çok kollu başlatıcılar kullanılarak metil metakrilat (MMA) monomerlerin Atom Transfer Serbest Radikal Polimerleşme (ATRP) yöntemi ile thermoreversible furan-maleimid çekirdek içeren simetrik ve simetrik olmayan çok kollu star polimerler sentezlenmiştir. Dendritik makrobaşlatıcılar çevrelerindeki halojen gruplar sayesinde polimerler yıldız şekli alır. Çok kollu star polimerlerin termal bölünme maleimid grup koparıcı varlığı ile yüksek sıcaklığında furan-maleimid çekirdeğinin retro Diels-Alder reaksiyonu ile elde edilir.İkinci çalışmada Atom Transfer Radikal Polimerizasyonu (ATRP) ve Halka Açılması Polimerizasyonu (ROP) kullanarak simetrik olmayan çekirdek fonksiyonlu başlatıcıya dayalı termal bölünebilir doğrusal ve yıldız şeklinde farklı kollu polimerlerin sentezlenmesi içerir. Çekirdeğinde maleimid grup taşıyan dendronlar birkaç metakrilatlar ve laktik asit polimerizasyonu için kollarının sonunda başlatanlarla döşenmiştir. Farklı kollu polimerlerin termal bölünme maleimid grup koparıcı varlığı ile yüksek sıcaklığında furan-maleimid çekirdeğin retro Diels-Alder reaksiyonu ile elde edilir.
Özet (Çeviri)
Diels-Alder reaction is a well known [4+2] cycloaddition reaction between a diene and a dienophile. The fact that Diels-Alder reaction takes place even at room temperature without use of any other reagents and reverse reaction, retro Diels-Alder, occurs at elevated temperature makes this reaction a widely used method in synthesis of macromolecular chemistry. By using the thermoreversible feature of this reaction, thermally cleavable multiarm and miktoarm star polymers are synthesized.Symmetrical and unsymmetrical multiarm star polymers containing thermoreversible furan-maleimide core have been synthesized by utilization of atom transfer radical polymerization (ATRP) of MMA using corresponding multiarm macroinitiators. Peripheries of dendritic macroinitiators contain multiple halogen groups which yield star shape upon polymerizaion. Thermal cleavge of the multiarm star polymers are achieved by the retro Diels-Alder reaction of furan-maleimide core at elavated temperature with the presence of maleimide group scavenger.The second study involves the synthesis of thermally cleavable linear and star shaped miktoarm polymers based on unsymmetrically core functionalized initiators via Atom Transfer Radical Polymerization (ATRP) and Ring Opening Polymerization (ROP). Dendrons bearing maleimide groups in their core are furnished with initiatorsat end of their arms for polymerization of several methacrylates and lactides. Thermal cleavage of miktoarm polymers are achieved by the retro Diels-Alder reaction of furan-maleimide core at elavated temperature with the presence of maleimide group scavenger.