Dendron-polymer-dendron based micelles as drug delivery systems
İlaç salım sistemleri olarak dendron-polimer-dendron yapısındaki miseller
  1. Tez No: 286339
  2. Yazar: EMİNE ECE MANAVOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RANA SANYAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Polimerik misel yapılar, hidrofobik çekirdek kısmına istenilen hidrofobik molekülü yükleme kapasitesinin çokluğu ve polimer iskeletinden kaynaklanan biyouyumluluk özellikleri nedeniyle ilaç salım sistemleri için ideal olan bir araçtır.Amfifilik kopolimer yapısındaki miseller su içerisinde herhangi bir dış etken olmaksızın oluşabilme özelliğine sahiptir. Hidrofilik/ hidrofobik bloklardaki çözünürlük farkı sebebi ile oluşan misel yapılar belli bir ölçekte büyüklük dağılımına ve hidrofobik bloğun iç çekirdeği, hidrofilik bloğunsa dış katmanı oluşturduğu eşsiz bir yapıya sahiptir.Bu tez çalışmasında, dendron-polimer-dendron konjugeleri poliester dendronlar ve PEG polimeri kullanılarak Huisgen tipi `klik' reaksiyonu ile elde edilmiş, sonraki aşamada ise dendron yüzeylerine hidrofobik fonksiyonel gruplar bağlanmıştır. Bu sistem ile, sulu ortamda polimerik misel oluşumu için gerekli olan hidrofobik-hidrofilik-hidrofobik denge sağlanır. Dendron yüzeyleri ilaç molekülleri ile bezenerek, ilaç salım sistemi potansiyeli olan misel yapılar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Polymeric micelles are known to be good candidates for drug release systems due to their high loading capacities of inner hydrophobic core as well as unique compatibility in the body.Micelles from amphiphilic copolymers can be formed in water via self-assembly according to the solubility difference of the hydrophilic and hydrophobic blocks. This kind of polymeric micelles have a narrow size distribution and unique architectured core, where hydrophobic segment forms the inner core and hydrophilic segment of the block copolymer surrounds the core and form the sphere of micelle.In our study, dendron-polymer-dendron conjugates are prepared via Huisgen type `click? reaction using polyester dendrons and PEG, followed by functionalization of the dendron surface with hydrophobic moiety. This system provides the hydrophobic-hydrophilic-hydrophobic balance neccessary to form the polymeric micelles in aqueous media. Dendron surface was further ornamented with drug molecules to yield the micellar drug delivery system.